RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

JOW-y i rozwiązanie problemu uchodźców. Politycy obiecują i krytykują przeciwników

Janusz Korwin-Mikke podczas konwencji wyborczej partii KORWiN w Katowicach (fot. PAP/Andrzej Grygiel)
Janusz Korwin-Mikke podczas konwencji wyborczej partii KORWiN w Katowicach (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

Partyjni liderzy agitowali w sobotę na konwencjach wyborczych i konferencjach. Paweł Kukiz w Zakopanem zapowiadał po dojściu do władzy m.in. nową konstytucję i JOW-y. Ryszard Petru lider Nowoczesnej przekonywał w stolicy, że jego ugrupowanie jest alternatywą dla PO, PiS i PSL. W Katowicach europoseł Janusz Korwin-Mikke skrytykował działania Unii Europejskiej wobec uchodźców.

Kukiz: obywatele stoją przed historyczną szansą obalenia systemu pomagdalenkowego

– Jeżeli ten system będzie trwał dzieci będą za granicą, a groby zarośnięte – powiedział w „Polityce przy kawie” Paweł Kukiz. – Są dwie możliwości...

zobacz więcej

Paweł Kukiz spotkał się z wyborcami w Zakopanem. Pod Tatrami mówił o swojej strategii zmian w Polsce, jeśli wygra wybory.

Kukiz: nowa konstytucja i sędziowie ze społecznego wyboru

Silna władza prezydencka, nowa konstytucja i jednomandatowe okręgi wyborcze. Te ostatnie, zdaniem polityka, pomogą w związaniu polityków z wyborcami. Parlamentarzyści – mówił – będą się czuli odpowiedzialni przed tymi, którzy na nich głosowali i będą w stosunku do nich lojalni. Paweł Kukiz podkreślił, że w obecnym systemie politycznym to wodzowie partii wskazują, kto ma być u władzy. – De facto kilka osób w Polsce rządzi państwem – ocenił.

Podczas spotkania z mieszkańcami w kinie Sokół powiedział również, że „tak naprawdę przez ostatnie 25 lat żadna z partii nie zrealizowała swoich obietnic”. Kukiz uznał za jałmużnę obietnice dodatków na dzieci przy systemie podatkowym, zabierającym większość dochodów. Mówił też o potrzebie gruntownych zmian w systemie sprawiedliwości w Polsce. Jego zdaniem sędziów niższego szczebla powinni wybierać mieszkańcy danego regionu, a nie Krajowa Rada Sądownicza.

Petru: wolę kandydata, który potrafi liczyć. Czułbym się niekomfortowo, głosując na Dudę

– Scena polityczna zasadniczo się zmieni w perspektywie kilku miesięcy, następuje zupełna erozja obecnego systemu – powiedział w programie „Gość...

zobacz więcej

Nowoczesna przeciw „platformianej bylejakości i PiS-owskiej zemście”

W Warszawie odbył się kongres wyborczy Nowoczesnej. Jej lider Ryszard Petru przekonywał, że jego ugrupowanie jest alternatywą dla PO i PiS. Polityk apelował do Polaków by uwierzyli, że nie muszą wybierać tylko spośród polityków obu ugrupowań.

– Albo nam oferują platformianą bylejakość, albo PiS-owską zemstę. Nie chcemy państwa byle jakiego jak za PO. Nie chcemy państwa leniwego jak Donald Tusk, ani niezdecydowanego jak Ewa Kopacz. Przede wszystkim nie chcemy państwa pazernego jak PSL – mówił lider Nowoczesnej.

Paweł Kukiz zapowiada m.in. nową konstytucję (fot. PAP/Paweł Supernak)
Paweł Kukiz zapowiada m.in. nową konstytucję (fot. PAP/Paweł Supernak)

Korwin-Mikke: jeśli ktoś dobrowolnie płynie przez Morze Śródziemne i tonie, to jego problem

– Wypadki chodzą po ludziach. Jeżeli ktoś dobrowolnie płynie przez Może Śródziemne, jak się utopi to jego problem - powiedział kandydat na...

zobacz więcej

Korwin-Mikke: za kryzys odpowiedzialni politycy, nie uchodźcy

W Katowicach, w trakcie konwencji partii KORWiN pod hasłem „Nowi ludzie – nowy porządek”, europoseł Janusz Korwin-Mikke skrytykował działania Unii Europejskiej wobec uchodźców. Stwierdził, że kryzys jest rezultatem prowadzonej polityki, a nie efektem działań samych uchodźców. Błędem polityków jest w opinii Korwin-Mikkego „powszechna tolerancja dla inności i poprawność polityczna w wyrażaniu opinii”.

Ryszard Petru, lider .Nowoczesnej, podczas konwencji wyborczej w Warszawie (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Ryszard Petru, lider .Nowoczesnej, podczas konwencji wyborczej w Warszawie (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Korwin-Mikke pochwalił sprzeciw krajów Grupy Wyszehradzkiej wobec dyktatu Unii Europejskiej, dotyczącego rozmieszczenia uchodźców w poszczególnych państw członkowskich. Także obecny ustrój demokratyczny został skrytykowany przez Korwin-Mikkego. Zdaniem europosła, zmiana władzy nic nie da, trzeba zmienić ustrój. – Idziemy po władzę ustawodawczą – podkreślił lider KORWiNa.

Wiele miejsca w swoim wystąpieniu polityk poświęcił także gospodarce. Mówił, że „dobrobyt zależy od nas samych”, a rozwój gospodarczy warunkuje praca i produkcja, a nie dotacje unijne. Potępił także „powszechną praktykę kredytowania inwestycji czy dóbr”.

źródło:
Zobacz więcej