RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Szef Porsche stanął na czele koncernu Volkswagen

Matthias Mueller dotychczas kierował firmą Porsche, która należy do VW (fot. Alexander Koerner/Getty Images)
Matthias Mueller dotychczas kierował firmą Porsche, która należy do VW (fot. Alexander Koerner/Getty Images)

Na czele koncernu Volkswagen, wstrząsanego obecnie skandalem wokół manipulowania pomiarami szkodliwych substancji w spalinach, stanął w piątek Matthias Mueller, dotychczasowy szef marki Porsche, należącej do VW.

Skandal wymusza zmiany. Szef Porsche pokieruje Volkswagenem

Na czele koncernu Volkswagen, wstrząsanego obecnie skandalem wokół manipulowania pomiarami szkodliwych substancji w spalinach, ma stanąć szef jego...

zobacz więcej

Dotychczasowy prezes Volkswagena Martin Winterkorn złożył w środę rezygnację. Jego następcę wybrała w piątek rada nadzorcza koncernu.

Volkswagen i Audi częściowo wstrzymują sprzedaż

W poniedziałek poinformowano o wstrzymaniu w USA sprzedaży nowych i używanych samochodów Volkswagen oraz Audi z czterocylindrowymi silnikami wysokoprężnymi. Dzień wcześniej koncern przyznał się do manipulowania pomiarami stężenia szkodliwych substancji w spalinach tych pojazdów.

Amerykańska rządowa Agencja Ochrony Środowiska (EPA) zarzuca Volkswagenowi, że za pomocą specjalnego oprogramowania łamał ustawę o ochronie klimatu (Clean Air Act). Jak jednocześnie wskazuje, producent musi usunąć zakwestionowane rozwiązanie z około 482 tys. sprzedanych w USA samochodów.

Władze USA nieubłagane: prawie pół miliona volkswagenów ma zniknąć z amerykańskich dróg

Niemal 500 tysięcy samochodów koncernu Volkswagen musi zniknąć z amerykańskich dróg. Administracja prezydenta Baracka Obamy wydała takie...

zobacz więcej

18 mld. kary dla Volkswagena?

Jeśli prowadzone obecnie przez EPA dochodzenie potwierdzi zarzuty wobec Volkswagena, to ewentualna kara dla koncernu może wynieść do 37,5 tys. dolarów za każdy zakwestionowany samochód, czyli w sumie ponad 18 mld dol.

Po pierwszych rozmowach z komisją śledczą niemieckiego ministerstwa transportu szef tego resortu Alexander Dobrindt oświadczył w czwartek, że również silniki diesla używanych w Europie samochodów Volkswagen były przedmiotem podobnych manipulacji.

Komisja Europejska wezwała państwa unijne do podjęcia własnych dochodzeń w tej sprawie. – Zachęcamy wszystkie kraje członkowskie UE do przeprowadzenia dochodzeń na szczeblu krajowym. Musimy mieć pełny obraz, czy i ile pojazdów w UE zostało wyposażonych w niewłaściwe urządzenia, które są zakazane przepisami unijnymi – powiedziała rzeczniczka KE ds. rynku wewnętrznego i przemysłu Lucia Caudet.

Własne postępowania wyjaśniające wszczęły już władze Francji, Włoch i Wielkiej Brytanii.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej