RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wandale zniszczyli groby radzieckich żołnierzy. Rosyjskie MSZ wzywa polską ambasador

Zniszczone zostały m.in. czerwone gwiazdy (fot. PAP/Artur Reszko)

Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało w piątek polską ambasador, by wyrazić protest przeciwko zniszczeniu przez wandali grobów żołnierzy sowieckich w miejscowości Milejczyce (woj. podlaskie). Nieznani sprawcy uszkodzili ponad 50 płyt nagrobnych. Rozbili m.in. czerwone gwiazdy, znajdujące się na pomnikach.

Stwierdzenia Rosji „niedopuszczalne i cyniczne”. Ostra odpowiedź MSZ ws. popiersia gen. Czerniachowskiego

zobacz więcej

Rosja w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej MSZ zaznaczyła, że domaga się, by podjęto „wyczerpujące środki” w celu schwytania i ukarania sprawców.

W miejscowości Milejczyce w woj. podlaskim nieznani sprawcy zniszczyli cmentarz żołnierzy radzieckich. Zdewastowali wszystkie nagrobki, rozbijając umieszczone na nich czerwone gwiazdy.

Szukają sprawców

O zniszczeniach policjantów poinformował wójt gminy Milejczyce Jerzy Iwanowiec. Trwają czynności wyjaśniające i poszukiwanie sprawców. Za znieważenie miejsca spoczynku i zniszczenie mienia grozi do 5 lat więzienia.

Na cmentarzu w Milejczycach pochowani są żołnierze Armii Radzieckiej, którzy walczyli w czasie II wojny światowej - łącznie ponad 1600 osób.

Rosja wezwała polską ambasador, Katarzynę Pełczyńską-Nałęcz, już drugi raz w ciągu ostatnich dni. Poprzednio chodziło o zdemontowany pomnik generała Iwana Czerniachowskiego w Pieniężnie (woj. warmińsko-mazurskie).

Wandale zniszczyli m.in. czerwone gwiazdy na nagrobkach (fot. PAP/Artur Reszko)

źródło:
Zobacz więcej