Zwycięstwo PiS i pięć partii w Sejmie. Najnowszy sondaż CBOS

W wyborach do Sejmu 25 października PiS mogłoby liczyć na 34 proc. głosów, a PO na 30 proc. (graf. tvp.info)

Na partię Jarosława Kaczyńskiego chce zagłosować 34 procent badanych. Druga w rankingu jest Platforma Obywatelska, która może liczyć na poparcie 30 procent badanych. Do Sejmu wszedłby także Kukiz'15 z 7–procentowym poparciem, Nowoczesna z 6 proc. oraz PSL, na którego chce zagłosować 5 procent.

W porównaniu z wynikami z sierpnia poparcie dla PiS zmniejszyło się o 2 punkty procentowe. Na drugim miejscu znalazło się PO, z poparciem 30 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów. W ciągu miesiąca partia rządząca zyskała 3 punkty proc.

W wyborach do Sejmu 25 października PiS mogłoby liczyć na 34 proc. głosów, a PO na 30 proc. Do Sejmu weszłyby również: formacja Pawła Kukiza Kukiz'15, na którą we wrześniu chciało zagłosować 7 proc. badanych, czyli o 5 proc. mniej niż w sierpniu, ugrupowanie Nowoczesna Ryszarda Petru z poparciem 6 proc. (wzrost o 2 proc.) oraz PSL z poparciem 5 proc. (wzrost o 1 proc).

Rostowski: wybory parlamentarne będą trzecią turą, najważniejszą

– Jeśli chodzi o nasze zasadnicze wartości, to w żaden sposób ich nie zmieniamy, mimo że jest jasne, że ich polityczne wcielenie, w sensie sposobu...

zobacz więcej

Zjednoczona Lewica poniżej progu wyborczego

Poniżej wyborczego progu znalazła się Zjednoczona Lewica SLD+TR+PPS+UP+Zieloni, która zdobyła co prawda taki sam wynik jak PSL (5 proc.), jednak jako koalicja wyborcza spełnić musi wyższe wymagania. W sierpniowym sondażu Zjednoczoną Lewicę poparło 4 proc. respondentów. Wynik bliski wyborczego progu osiągnęło jeszcze ugrupowanie KORWIN (4 proc. głosów), co w porównaniu z sierpniem oznacza wzrost o 3 proc. Najmniejsze poparcie odnotowała Partia Razem (1 proc.).

8 proc. nie wie na kogo głosować

Autorzy badania zaznaczyli, że na nieco ponad miesiąc przed dniem głosowania 60 proc. dorosłych Polaków chciałoby wziąć udział w wyborach do Sejmu i Senatu lub czuje się w obowiązku, by taką deklarację złożyć. Prawie jedna czwarta uprawnionych do głosowania (24 proc.), według swych zapewnień, waha się jeszcze, czy iść głosować, a 16 proc. z góry odrzuca możliwość uczestniczenia w wyborach.

Na miesiąc przed dniem wyborów 8 proc. respondentów wybierających się do urn nie wie jeszcze, na która partię będzie głosować. Według autorów sondażu doświadczenie pokazuje, że bardzo często są to osoby, które ostatecznie nie pójdą do lokali wyborczych i nie będą głosować. Sondaż przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo, w dniach 17-23 września na liczącej 972 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

źródło:

Zobacz więcej