„Rosyjskie” mistrale trafią do Egiptu. Paryż: negocjacje są już zakończone

Na razie nie wiadomo, ile Egipcjanie zapłacą za okręty (fot. flickr.com/FaceMePLS)

Dwa okręty typu Mistral, wybudowane przez francuską stocznię na zamówienie Moskwy, ostatecznie zostaną sprzedane do Egiptu – poinformował w środę Pałac Elizejski. Paryż odmówił przekazania okrętów Rosji ze względu na jej udział w konflikcie na Ukrainie. Po wielu miesiącach negocjacji udało się uregulować spór w tej sprawie.

Kokosy na mistralach. Przez spadek wartości rubla Rosjanie dostali od Francji dwa razy więcej niż zapłacili

Kupno dwóch nowoczesnych okrętów typu mistral, choć nie doszło do skutku, okazało się dla Moskwy złotym interesem. Jak podała w piątek agencja RIA...

zobacz więcej

Wcześniej spekulowano, że mistrale mogą trafić także do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Kanady albo Brazylii.

Rzecznik Pałacu Elizejskiego Stephane Le Foll nie chciał ujawnić ceny, którą mają zapłacić Egipcjanie za okręty. Podkreślił, że Francja na tej umowie nie straci. Wyjaśnił, że transakcję omawiał prezydent Francois Hollande w czasie wizyty w Egipcie przy okazji inauguracji nowego Kanału Sueskiego, a teraz negocjacje zostały pomyślnie zakończone.

Paryż i Moskwa w sierpniu zakończyły spór w sprawie mistrali. Francuzi zwrócili prawie miliard euro, które zdążyli już zapłacić Rosjanie za dwa okręty. Kontrakt opiewał na w sumie 1,2 mld euro.

źródło:
Zobacz więcej