Ofiarą ataku w Mogadiszu „polski” kandydat na prezydenta Somalii. Zginął też inny Polak

Abdulcadir Gabeire Farah miał kandydować na prezydenta Somalii (fot. fds.org.pl)

Abdulcadir Gabeire Farah, który zginął w poniedziałkowym zamachu terrorystycznym w Somalii, zamierzał startować w wyborach prezydenckich w tym kraju w 2016 r. – dowiedział się portal tvp.info. Farah miał, według jego współpracowników, bardzo duże szanse na objęcie tego stanowiska, ponieważ cieszył się nawet 70 proc. poparciem. Oprócz niego w zamachu zginął inny mężczyzna z polskim paszportem.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdziło, że jedną z ofiar poniedziałkowego zamachu w Mogadiszu był Abdulcadir Gabeire Farah, który od początku lat 90. ubiegał się o status uchodźcy w Polsce. Rok temu Somalijczyk uzyskał polskie obywatelstwo.

W środę po południu MSZ potwierdziło, że w zamachu zginął jeszcze jeden mężczyzna z polskim obywatelstwem. Nie podano jednak jego nazwiska.

Miał szanse zostać prezydentem

Przez lata Abdul Farah kierował Fundacją dla Somalii. – Ona bardzo prężnie działała. Pomagała uchodźcom z tego ogarniętego chaosem kraju – relacjonował dziennikarz TVP Info Rafał Stańczyk.

Farah pojechał do Somalii, by zrealizować swoje polityczne marzenie. – Chciał startować w wyborach prezydenckich w 2016 r. Miał olbrzymie poparcie – nawet 70 proc. Wiele wskazuje na to, że mógł wygrać i zostać prezydentem Somalii z polskim paszportem. Wciąż mamy nadzieję, że wróci w piątek i usłyszymy kilka gorzkich słów, że nie odebraliśmy go z lotniska – mówi tvp.info Paulina Adamczak-Zielonka, rzecznik Fundacji dla Somalii.

ONZ na celowniku terrorystów

W poniedziałek 21 września, przed pałacem prezydenckim w Mogadiszu doszło do wybuchu samochodu pułapki. W eksplozji zginęło co najmniej 11 osób, a 22 zostały ranne, z czego połowa ciężko.

Do zamachu przyznało się do ugrupowanie terrorystyczne Al-Szabab, odpowiedzialne za szereg podobnych akacji w Somalii. Celem ataku miała być prawdopodobnie delegacja ONZ, której członkowie wyszli z zamachu bez szwanku.

W związku z dużą liczbą wpisów nawołujących do przestępstw, zawierających treści rasistowskie i ksenofobiczne wyłączamy możliwość zamieszczania komentarzy pod tekstami o uchodźcach

źródło:
Zobacz więcej