RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Wilk” już w księgarniach! Iskry wydały debiutancką powieść Marka Hłaski

Niezwykła premiera po 62 latach. 23 września ukazuje się debiutancka powieść Marka Hłaski „Wilk” (fot. arch.PAP/Adam Mottl)
Niezwykła premiera po 62 latach. 23 września ukazuje się debiutancka powieść Marka Hłaski „Wilk” (fot. arch.PAP/Adam Mottl)

Na premierę tej książki czekano 62 lata. 23 września na rynku ukazała się debiutancka powieść Marka Hłaski „Wilk”. Książka, nigdy dotąd nie wydana, wreszcie ujrzała światło dzienne. Ukazuje się w wydawnictwie „Iskry”, tym samym, w którym pisarz złożył ją przed laty.

Zadara reżyseruje Hłaskę

Spektakl „Wszyscy byli odwróceni”, na podstawie opowiadania Marka Hłaski, reżyseruje w Warszawie Michał Zadara. Premiera w czwartek, w Muzeum...

zobacz więcej

Hłasko podpisał umowę na tę powieść w grudniu 1953 roku i złożył ją natychmiast, po czym otrzymał dwie recenzje oceniające książkę pozytywnie, ale nakazujące pewne poprawki. Pracował nad nią dwa lata. Ostatecznie m.in. z powodu odwilży po śmieci Stalina pisarz nie zdecydował się na jej wydanie.

Oryginał książki trafił do archiwum w Ossolineum. Teraz ukazuje się w dwóch wersjach: popularnej i naukowej, ze wstępem historycznoliterackim. – To rodzaj obowiązku: wyjaśnić bardziej wnikliwym czytelnikom, co się działo z tą książką i jak powstawała – uważa Wiesław Uchański, prezes Iskier. Warto wiedzieć, że Marek Hłasko pisał „Wilka” pod kierunkiem Igora Newerlego, a wzorcem była dla niego „Pamiątka z Celulozy”.

Wielkie wydarzenie

– Ukazanie się debiutu Hłaski to na pewno wydarzenie na rynku wydawniczym, zwłaszcza że książkę, mimo jej niedociągnięć, czyta się świetnie – uważa pisarz i wydawca prof. Piotr Muldner-Nieckowski. Jego zdaniem widać, że to powieść debiutancka, trochę naiwna, ale za to bardzo zgrabnie napisana i bardzo dobrze się czytająca.

„Wilk” to historia ubogiego chłopaka z Marymontu, dorastającego w dwudziestoleciu międzywojennym, który śni o lepszym życiu i chce zmieniać na lepszy otaczający go świat.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej