Czechy o podziale uchodźców: to zła decyzja, która nie rozwiąże problemu

Ministrowie spraw wewnętrznych państw UE przegłosowali we wtorek w Brukseli podział 120 tysięcy uchodźców (fot. PAP/EPA/GYORGY VARGA)

Prezydent i premier Czech zgodnie skrytykowali jako „błędną” decyzję szefów MSW krajów UE o podziale uchodźców. –Dopiero przyszłość pokaże, jak błędna była to decyzja –powiedział prezydent Milosz Zeman.

Minister Schetyna w TVP Info: Polakom nie można niczego narzucać

– Chcemy, aby do Polski trafili ci uchodźcy, którzy chcą tutaj mieszkać i żyć, a nie od razu stąd wyjechać. Trafią do nas raczej Erytrejczycy i...

zobacz więcej

Zeman ma jednak nadzieję, że decyzję ministrów spraw wewnętrznych krajów UE będą mogli zrewidować unijni przywódcy na środowym szczycie w Brukseli. – Szefowie rządów znaczą więcej niż ministrowie – stwierdził prezydent Czech.

Szef czeskiego rządu Bohuslav Sobotka wyraził natomiast przekonanie, że podział uchodźców między kraje UE, o którym zdecydowali we wtorek szefowie MSW, nie sprawdzi się w praktyce. – To zła decyzja, która nie przyczyni się do rozwiązania problemu – powiedział Sobotka. – Taką decyzję podjęto jedynie po to, by uspokoić opinię publiczną w krajach, do których obecnie napływa najwięcej uchodźców – podkreślił premier Czech.

Ministrowie o podziale uchodźców

Ministrowie spraw wewnętrznych państw UE przegłosowali we wtorek w Brukseli podział 120 tysięcy uchodźców. Przeciw tym planom były Słowacja, Czechy, Węgry i Rumunia. Słowacja już oświadczyła, że nie będzie respektować decyzji UE, nawet ryzykując spór prawny z Komisją Europejską.

Pod koniec ubiegłego tygodnia rząd Czech ostrzegł, że jeśli zostanie podjęta decyzja o obowiązkowych kwotach podziału uchodźców, to zaskarży ją do unijnego Trybunału Sprawiedliwości.

W związku z dużą liczbą wpisów nawołujących do przestępstw, zawierających treści rasistowskie i ksenofobiczne wyłączamy możliwość zamieszczania komentarzy pod tekstami o uchodźcach

źródło:

Zobacz więcej