RAPORT

Pogarda

„Nie” dla finansowania religii z budżetu. „Świecka szkoła” potrzebuje jeszcze 5 tys. podpisów

Najnowsze

Popularne

Twórcom inicjatywy „Świecka szkoła” został tydzień na zebranie pięciu tysięcy podpisów. Nie chcą, by religia w szkołach była finansowana z budżetu państwa. Katecheci tłumaczą, że zawód nauczyciela religii to praca jak każda inna. Zdania wśród uczniów w tej sprawie są podzielone.

Joński o programie Zjednoczonej Lewicy: nowoczesne, świeckie państwo. Zamiast katechetów - dentyści

– Nasz program to trzy filary: walka o podniesienie płacy minimalnej, polityka prorodzinna wraz z reformą emerytalną i rozdział Kościoła od...

zobacz więcej

Twórcy inicjatywy mówią, że nie walczą z religią, ale z finansowaniem jej z pieniędzy podatników. Zebrali już ponad 95 tys. podpisów pod obywatelskim projektem ustawy „Świecka szkoła”. Chcą by wynagrodzenia katechetów opłacało nie państwo, a na przykład Kościół katolicki.

Lekcje religii odbywają się dziś w niemal wszystkich szkołach. Na zajęcia państwo wydaje rocznie ponad miliard złotych. Te pieniądze według inicjatorów akcji można przeznaczyć na inne cele edukacyjne.

Religia jest obecna w szkołach już 25 lat

Religię wprowadzono do szkół 25 lat temu. Kiedyś odbywała się w przykościelnych salkach. Niekoniecznie tam, ale na pewno po obowiązkowych zajęciach widzą ją twórcy inicjatywy „Świecka szkoła”.

Palikot wypomina Ogórek templariuszy. „Jeśli ktoś doktoryzował się z ruchów heretyckich, to nie jest osobą wolnościową”

zobacz więcej

Katecheci tłumaczą, że religia jest potrzebna, bo to nie tylko modlitwa, ale i element ogólnego kształcenia. Sami uczniowie mają mieszane uczucia. Wielu licealistów celowo opuszcza religię, inni narzekają na jakość i poziom zajęć.

Inicjatorzy akcji wysłali pytanie do wszystkich komitetów wyborczych o stosunek do finansowania religii w szkołach z budżetu państwa. Chcą, by projekt trafił do Sejmu jeszcze przed wyborami. By móc go złożyć do końca września, muszą zebrać jeszcze pięć tysięcy podpisów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej