RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Biegiem przez smog. Sześciu biegaczy dostało ataku serca podczas maratonu pekińskiego

Wielu uczestników 35 Międzynarodowego Maratonu w Pekinie tradycyjnie już założyło maski (fot. Kevin Frayer/Getty Images)

To nie jest bieg dla ludzi o słabym sercu. Wielu uczestników 35 Międzynarodowego Maratonu w Pekinie tradycyjnie już założyło maski, by ochronić się przed zanieczyszczonym powietrzem. Sześciu biegaczom to nie pomogło i wyścig zamiast na mecie skończyło na intensywnej terapii.

Zmarł ksiądz, który brał udział w zawodach triathlonowych w Poznaniu

zobacz więcej

Ogromne zanieczyszczenia i smog w stolicy Chin – to dla maratończyków wyzwanie nie mniejsze niż dystans, jaki muszą pokonać. Większość z 30 tys. biegaczy nosiło specjalne maski ochronne.

Wielu to nie pomogło i bieg zamiast na mecie kończyli w szpitalu. Ataku serca dostało sześciu biegaczy i jedna osoba z obsługi. Powietrze w Pekinie było tego dnia wyjątkowo paskudnej jakości. Władze miasta zalecały nawet zmniejszenie aktywności fizycznej.

Pekin należy do najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Władze – nieśmiało – starają się z tym walczyć. W największych trucicieli uderzono finansowo, nakładając na nich wysokie podatki. Na razie średnio to pomaga.

Ile kosztują zanieczyszczenia? Francja traci przez brudne powietrze 100 mld euro rocznie

Koszty leczenia, zmniejszona produkcja rolna i nieobecność w miejscu pracy – to główne straty związane z zanieczyszczeniem powietrza. Jak wyliczył...

zobacz więcej

3 mln zgonów rocznie

Zanieczyszczenie powietrza prowadzi do przedwczesnej śmierci trzech milionów ludzi rocznie. Nowe globalne statystyki opublikował tygodnik „Nature”.

Źródeł zanieczyszczeń jest mnóstwo. To przede wszystkim transport i produkcja energii. Ale w Indiach, Chinach czy Bangladeszu ludzie palą także małe, przydomowe ogniska, których dym jest bardzo szkodliwy.

– W Europie, na wschodzie USA czy w Rosji, Turcji i Japonii głównym źródłem zanieczyszczeń jest rolnictwo. A dokładnie amoniak, który wraz z innymi toksynami ma fatalny wpływ na zdrowie – mówi tygodnikowi „Nature” współautor badań Jos Lelieveld. Podkreśla, że trzy miliony zgonów rocznie to dużo więcej niż liczba zgonów wywołanych HIV/AIDS czy malarią.

Jeśli nic się nie zmieni, piszą naukowcy, to w połowie wieku z powodu zanieczyszczenia powietrza będzie umierało dwa razy więcej, czyli sześć milionów ludzi rocznie.

źródło:
Zobacz więcej