Szejnfeld broni ustawy o wieku emerytalnym. „To nie jest okrucieństwo, tylko dobrodziejstwo”

– Domyślam się, że będzie to realizacja obietnicy wyborczej, którą pan prezydent Duda złożył, że emerytura ma być obniżona. Że okrutna decyzja Platformy i PSL-u o podwyższeniu wieku emerytalnego kobietom o 7 lat ma być zmieniona – mówił o prezydenckiej ustawie obniżającej wiek emerytalny, która ma być zaprezentowana w poniedziałek, poseł PiS Jarosław Sellin. Z opinią na temat wprowadzonej przez koalicję w 2012 r. reformy emerytalnej nie zgodził się Adam Szejnfeld (PO). – Przypomnę , że ta reforma wchodzi w życie praktycznie ostatecznie w 2040 r., a my jesteśmy w 2015 r. dopiero. To nie jest okrucieństwo, tylko dobrodziejstwo – stwierdził w programie „Polityka przy kawie” w TVP1.

Inauguracja kampanii Dudy. „Pierwszym moim projektem będzie cofnięcie reformy emerytalnej”

„Przyszłość ma na imię Polska” – to wyborcze hasło Andrzeja Dudy. Kandydat PiS oficjalnie zainaugurował kampanię prezydencką. Podczas konwencji...

zobacz więcej

Prezydent w poniedziałek złoży do Sejmu zapowiadany w kampanii wyborczej projekt ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego. W kampanii wyborczej przed wyborami prezydenckimi Andrzej Duda zapowiadał, że będzie zabiegał o powrót do niższego wieku emerytalnego. Jedną z rozważanych przez niego opcji jest wprowadzenie okresu składkowego (lata pracy), który uprawniałby do emerytury. Prezydent wyraził nadzieję, że posłowie zdołają przegłosować ustawę.

Reforma wieku emerytalnego, wzrost kwoty wolnej od podatku i likwidacja NFZ. Prezydent Duda dotrzyma słowa?

Szóstym prezydentem w III Rzeczpospolitej zostanie Andrzej Duda. Dynamiczna kampania prezydencka i szereg deklaracji wyborczych pozwoliły...

zobacz więcej

Na temat projektu prezydenckiego wypowiedział się w „Polityce przy kawie” poseł PiS Jarosław Sellin. Co prawda stwierdził, że nie zna jej szczegółów, ale powiedział, że domyśla się, „że to będzie po niecałych dwóch miesiącach sprawowania urzędu realizacja obietnicy wyborczej, którą pan prezydent Duda złożył, że emerytura ma być obniżona”. – Że tak okrutna decyzja Platformy i PSL-u o podwyższeniu wieku emerytalnego kobietom o siedem lat ma być obniżona i być może będzie też zastrzeżenie o 40-letnim stażu pracy, bo taki był postulat „Solidarności”, moim zdaniem sensowny – oznajmił Sellin.

Okrutna reforma

Polityk dodał, że zdaje sobie sprawę, iż postulat o stażu pracy nie jest doskonały, jeśli chodzi o wyliczanie świadczeń emerytalnych, ale „trzeba mieć pewne ramy, w których się poruszamy”. Dodał przy tym, że nie jest on „na pewno tak okrutny, jak ten, który zastosowali wobec Polaków rządzący z Platformy Obywatelskiej”.

teraz odtwarzane
Dyskusja nt. reformy emerytalnej nie jest zamknięta

Premier Kopacz: gospodarka hula, PKB rośnie, obywatele mogą z tego korzystać

– Mieliśmy bardzo trudny okres, łatwo o nim zapominamy. To był okres kiedy na świecie i w Europie panował potężny kryzys. Nie ominął również...

zobacz więcej

„Nie okrucieństwo, tylko dobrodziejstwo”

Z zarzutami posła opozycji nie zgodził się Adam Szejnfeld. Europoseł stwierdził, że „rozmowa na temat szczegółów reformy emerytalno-rentowej nie może być i nie jest, także przez Platformę Obywatelską, zamknięta na etapie 2012 r.”. – System emerytalno-rentowy to jest tak ważny system, dotyczy wszystkich Polaków i dziesięcioleci do przodu, że nie można go zamknąć w którymś tam roku. My oczywiście jesteśmy otwarci na ten temat do rozmowy, ale jeśli to będzie racjonalna rozmowa – podkreślił.

Deputowany do Parlamentu Europejskiego zapewnił przy okazji, że ustawa o podwyższeniu wieku emerytalnego trzy lata temu jest ustawą dalekowzroczną, ale tworzoną przede wszystkim z myślą o obywatelach. – Rząd PO i PSL (wprowadził reformę emerytalną – red.) z myślą właśnie o ochronie emerytur i praw Polaków, ale za kilkadziesiąt lat. Przypomnę , że ta reforma wchodzi w życie praktycznie ostatecznie w 2040 r., a my jesteśmy w 2015 r. dopiero. To nie jest okrucieństwo, tylko dobrodziejstwo – konkludował.


Obejrzyj cały program „Polityka przy kawie” TVP1

źródło:
Zobacz więcej