RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Franciszek spotkał się z Fidelem Castro. Były przywódca Kuby dał mu książkę „Fidel i religia”

Najnowsze

Popularne

Papież Franciszek, tak jak zapowiadano, spotkał się w niedzielę w Hawanie z byłym przywódcą Kuby, 89-letnim Fidelem Castro – poinformował rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi. Rozmowa trwała około 30-40 minut. Ojciec Święty złożył następnie wizytę w Pałacu Rewolucji. Rozmawiał tam z szefem państwa Raulem Castro.

Pół miliona wiernych na papieskiej mszy w Hawanie . „To znak nadziei na rozwój Kościoła na Kubie”

zobacz więcej

Według relacji watykańskiego rzecznika po porannej niedzielnej mszy na Placu Rewolucji Franciszek udał się do rezydencji Fidela Castro. W spotkaniu uczestniczyło około 15 osób, krewnych dawnego lidera. Papieżowi towarzyszył zaś między innymi nuncjusz apostolski na Kubie abp Giorgio Lingua.

Wymiana książek

Watykaniści informują, że były sędziwy przywódca podarował papieżowi książkę „Fidel i religia”. Franciszek dał zaś mu kilka książek. Przypomina się, że podczas spotkania przed trzema laty w Hawanie Fidel Castro poprosił goszczącego tam wówczas Benedykta XVI o przysłanie interesujących lektur.

Już w sobotę podczas ceremonii powitania na stołecznym lotnisku Franciszek w przemówieniu poprosił przywódcę Kuby Raula Castro, by przekazał swemu starszemu bratu słowa uznania i szacunku.

Franciszek już na Kubie. Ostatnie godziny do wielkiej mszy w Hawanie

– Niech Kuba podąża drogą sprawiedliwości, pokoju, wolności i pojednania – powiedział papież Franciszek po przybyciu w sobotę do Hawany. W...

zobacz więcej

Po wizycie u Fidela Castro papież udał się do Pałacu Rewolucji. Rozmawiał tam z szefem państwa Raulem Castro. Spotkał się też z duchowieństwem. Rozmowa Franciszka z przywódcą Kuby trwała około 50 minut.

Serdeczna atmosfera

Media zwracają uwagę na wiele momentów świadczących o wyjątkowo serdecznej atmosferze ich już drugiego spotkania w ostatnich miesiącach, po majowej wizycie Raula Castro w Watykanie. Wtedy kubański lider dziękował Franciszkowi za jego wkład w zbliżenie między Hawaną a Waszyngtonem. Odniósł się w ten sposób do roli, jaką odegrał Watykan w procesie zmierzającym do normalizacji stosunków między USA i Kubą. Delegacje obu krajów prowadziły tajne rozmowy między innymi za Spiżową Bramą.

Kubański prezydent podarował papieżowi wielką rzeźbę przedstawiającą ukrzyżowanego Chrystusa, wykonaną z wioseł związanych linami. Kiedy Franciszek wychodził z Pałacu Rewolucji Raul Castro obejmował go po przyjacielsku.

Nieszpory w katedrze

Następnie papież przewodniczył w hawańskiej katedrze nieszporom dla duchowieństwa Kuby. Witając go metropolita stolicy kardynał Jaime Ortega y Alamino powiedział: „Kościół na Kubie jest biedny”.Papież odłożył przygotowany tekst homilii i wygłosił improwizowane kazanie na temat ubóstwa jako niezbędnego warunku życia kapłańskiego i zakonnego. Przestrzegał: „Bogactwo zubaża”. Żartował też, że swoistym „błogosławieństwem” dla zakonu może być ekonom, który źle zarządza pieniędzmi i doprowadza do jego bankructwa.
Franciszek i Raul Castro (fot. PAP/EPA/TONY GENTILE/POOL)
Franciszek i Raul Castro (fot. PAP/EPA/TONY GENTILE/POOL)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej