Raport

Epidemia koronawirusa

Orban: rozpoczęliśmy budowę płotu na granicy z Chorwacją

Po zamknięciu przez Węgry granicy z Serbią, od środy rano do Chorwacji przedostało się ok. 11 tys. migrantów(fot. Christopher Furlong/Getty Images)

Rozpoczęła się budowa tymczasowego ogrodzenia na granicy Węgier z Chorwacją – poinformował w piątek rano w radiu węgierski premier Viktor Orban. W założeniu ogrodzenie ma zapobiec niekontrolowanemu napływowi uchodźców. Jego planowana długość to 41 km.

Pociąg z migrantami wjechał do Słowenii. Uchodźcy mają zostać deportowani

Pociąg z ok. 150 migrantami, który został zatrzymany przez władze Słowenii na granicy z Chorwacją, uzyskał zgodę na kontynuowanie podróży i...

zobacz więcej

Większość przebiegu 348-kilometrowej granicy Węgier z Chorwacją tworzy rzeka Drawa wraz ze swym dopływem Murą. Najbardziej „zagrożony” napływem uchodźców odcinek ma 41 kilometrów – gdzie nie ma rzeki – i to właśnie tam budowany jest płot. Według zapowiedzi ma stanąć jeszcze przed wieczorem.

– Musimy podjąć te same kroki co na granicy serbsko- węgierskiej – oświadczył Victor Orban. Ogrodzenie buduje 600 żołnierzy, kolejnych 500 dojedzie tam dzisiaj, a następnych 700 – w weekend.

Przez kilka miesięcy wznoszono ogrodzenie na granicy węgiersko- serbskiej, ukończono je kilka dni temu. Skutecznie powstrzymało ono potok uchodźców przekraczających tę granicę. Doszło nawet do starć imigrantów z węgierska policją. Uchodźcy domagali się ponownego otwarcia granicy, bo dla nich wiodła tędy najkrótsza droga do Niemiec i Austrii. Decyzja o budowie ogrodzenia ściągnęła na Viktora Orbana falę krytyki.

Wiadomo też, że rozpoczęto budowę podobnego płotu na granicy węgiersko-rumuńskiej.

Chorwacja zamyka przejścia graniczne z Serbią. Ruch na drogach do granicy wstrzymany

Chorwacka policja wstrzymała do odwołania ruch pojazdów na drogach prowadzących do siedmiu z ośmiu przejść granicznych z Serbią – poinformowały...

zobacz więcej

Chorwacja zamyka ruch z Serbią

Dramatyczne decyzje muszą podejmować również inne europejskie kraje. Chorwacka policja wstrzymała do odwołania ruch pojazdów na drogach prowadzących do siedmiu z ośmiu przejść granicznych z Serbią – poinformowały władze w Zagrzebiu. Zakaz ruchu obejmuje przejście graniczne Tovarnik, gdzie jednak - jak donosi agencja Reutera - imigranci przedzierają się za granicę przez okoliczne pola.

Wcześniej chorwacki minister spraw wewnętrznych Ranko Ostojić zapowiedział, że Chorwacja zamknie całkowicie granicę z Serbią, jeśli napływ migrantów ponownie wyniesie 8 tys. osób dziennie. Dodał, ze Chorwacja nie ma już możliwości przyjmowania nowych migrantów.

Po zamknięciu przez Węgry granicy z Serbią, od środy rano do Chorwacji przedostało się ok. 11 tys. migrantów.

W związku z dużą liczbą wpisów nawołujących do przestępstw, zawierających treści rasistowskie i ksenofobiczne wyłączamy możliwość zamieszczania komentarzy pod tekstami o uchodźcach
(fot. maps.google.com)

źródło:
Zobacz więcej