RAPORT:

#FabrykahejtuPO

Podatek od transakcji. PiS ma nowy pomysł na pieniądze z sektora finansowego

W jaki sposób zostanie opodatkowany sektor finansowy? (fot. tvp.info/Piotr Król)
W jaki sposób zostanie opodatkowany sektor finansowy? (fot. tvp.info/Piotr Król)

Prawo i Sprawiedliwość ma lepsze wiadomości dla banków – informuje „Puls Biznesu”. Nowy plan to opodatkowanie nie aktywów, lecz transakcji finansowych, tyle że już całego sektora.

PiS już nie chce podatku dla najbogatszych. Wycofuje się z pomysłu

Prawo i Sprawiedliwość już nie chce, żeby wzorem Francji najbogatsi Polacy płacili 39-procentowy podatek od dochodów osobistych. Podczas konwencji...

zobacz więcej

Według źródeł gazety, PiS wzięło sobie do serca falę krytyki i węgierski model opodatkowania bankowych aktywów nie ma już w partii tylu zwolenników. Tym bardziej, że na Węgrzech jest solidna posucha w portfelach kredytowych banków, które od 2008 roku skurczyły się o 30 proc. – czytamy w „Pulsie Biznesu”.

Nasze banki w tym czasie mogły pochwalić się najwyższą w Unii, 50-procentową dynamiką wzrostu akcji kredytowej. Dlatego przedstawiciele PiS w ostatnich tygodniach spotykali się z analitykami i przedstawicielami instytucji finansowych. Wynikiem tych spotkań jest nowa partyjna idea podatku od transakcji finansowych.

W partii klamka jeszcze nie zapadła

Poseł PiS Henryk Kowalczyk tłumaczy, że w ramach tej daniny, opodatkowane stawką 0,14 proc. byłyby wszystkie transakcje instrumentami finansowymi. – W tym podatku obowiązywałaby również stawka 0.07 procent od obrotu instrumentami pochodnymi – mówi Kowalczyk i dodaje, że powinno to przynieść budżetowi około 1,5 miliarda złotych. Poseł PiS podkreśla, że decyzja który pomysł w sprawie podatku bankowego partia wybierze, jeszcze nie zapadła.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej