RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Ambasada Szwecji odpowiada Jarosławowi Kaczyńskiemu. „W Szwecji obowiązuje szwedzkie prawo”

Oficjalne przedstawicielstwo dyplomatyczne Szwecji zareagowało na Twitterze na środowe wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w Sejmie. – Co się dzieje teraz w Szwecji? Są tam strefy z szariatem – mówił polityk z mównicy.

„Nie odwracajmy się plecami”. „Nie decydować pod obcym naciskiem”. W Sejmie burzliwa debata o uchodźcach [RELACJA]

– Czy chcecie, abyśmy przestali być gospodarzami we własnym kraju? Najpierw są najbliżsi, rodzina, potem naród, potem inni – wyliczał prezes PiS...

zobacz więcej

Kaczyński wystąpił w czasie sejmowej debaty po udzieleniu przez premier Ewę Kopacz informacji na temat kryzysu migracyjnego w Europie. – Szwedzkim dziewczętom nie bardzo już można chodzić w krótkich strojach, bo to też się nie podoba. Czy chcecie państwo, żeby to pojawiło się także w Polsce? – pytał prezes PiS. Były premier przekonywał, że w skandynawskim państwie istnieją „strefy z szariatem”, czyli bardzo surowym obyczajowo muzułmańskim prawem, gdzie „nie ma żadnej kontroli państwa”.

Wieczorem na oficjalnym profilu twitterowym Ambasady Szwecji pojawił się komentarz w tej sprawie. „Istnieje wiele nieporozumień dot. imigracji do Szwecji, m.in. kwestii obowiązującego prawa. Wyjaśniamy: w Szwecji obowiązuje szwedzkie prawo” – zapewniają dyplomaci.

Głosowanie w sprawie przyjęcia informacji premiera ws. uchodźców odbędzie się na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które rozpocznie się 23 września.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej