RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

1 nowa wiadomość

„Nie odwracajmy się plecami”. „Nie decydować pod obcym naciskiem”. W Sejmie burzliwa debata o uchodźcach [RELACJA]

– Odwrócenie się plecami do tych, którzy potrzebują pomocy w rodzinie europejskiej powoduje, że moralnie i mentalnie się z tej wspólnoty wypisujemy – przekonywała podczas sejmowej debaty nt. uchodźców premier Ewa Kopacz – Co się dzieje teraz w Szwecji? Są tam obszary z szariatem. Szwedzkim dziewczynkom nie można już tam chodzić w krótkich spódniczkach, bo to się nie podoba – mówił w Sejmie Jarosław Kaczyński.

Wielogodzinna debata w Sejmie nad informacją rządu na temat kryzysu migracyjnego w Europie i jego reperkusji dla Polski była bardzo burzliwa. W jej trakcie doszło do wymiany zdań między szefami dwóch największych partii - PO Ewą Kopacz i PiS Jarosławem Kaczyńskim.

Głos rządu

Wcześniej premier Kopacz przedstawiła stanowisko Rady Ministrów; głos zabrali też: ministrowie spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna, spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska oraz wiceszef MSZ odpowiedzialny za UE Rafał Trzaskowski.

Szefowa rządu zwróciła się o możliwość kolejnego zabrania głosu po kilku wystąpieniach klubowych, nawiązując do wystąpienia lidera PiS. Jarosław Kaczyński mówił m.in., że rząd nie ma prawa, „pod zewnętrznym naciskiem”, bez zgody społeczeństwa, podejmować decyzji, które mogą mieć negatywny wpływ m.in. na życie publiczne, sferę wolności i na bezpieczeństwo. Jego zdaniem podejmowanie tego rodzaju decyzji bez zgody społeczeństwa, „jest łamaniem konstytucji, łamaniem zasady suwerenności narodu, a także praw obywatelskich”. Szef PiS mówił też, że istnieje poważne niebezpieczeństwo, że cudzoziemcy nie będą przestrzegać naszego prawa i naszych obyczajów, a później będą narzucać w agresywny sposób swoje wymogi w różnych dziedzinach życia.

Polemika premier

W ocenie szefowej rządu, prezes PiS „podjął decyzję za większość Polaków”. – Mówił o wielkiej miłości do narodu. Ci, którzy pamiętają wasze rządy, pamiętają, jak wyglądała ta miłość – dodała Kopacz. – Wiem, jak będzie wyglądał wasz rząd. Wasz rząd będzie ubezwłasnowolniony. Na czele rządu nie będzie stał prezes Jarosław Kaczyński, ale o każdą decyzję trzeba będzie go pytać, czy można podjąć taką czy inną – mówiła premier.
Nie musisz odswieżać strony.
Relacja live odświeża się automatycznie.
17:10 16.09.2015
– To już jest inwazja nielegalnych imigrantów. W tej chwili imigranci palą węgierskie wozy i ze złamaniem prawa międzynarodowego wdzierają się do Europy. Ten rząd przyłącza się do polityki kapitulacji – powiedział poseł partii KORWiN Przemysław Wipler.
16:51 16.09.2015
– Pani premier tak się pochyla nad biednym losem imigrantów. A mamy przecież miliony Plaków poza granicami ojczyzny. My mamy problem, aby ściągnąć z Donbasu 200 osób, a chcemy ściągać tysiące uchodźców? – podkreślał poseł niezrzeszony Zbigniew Girzyński, który podczas wystąpienia pokazał na tablecie zdjęcie dziecka z Państwa Islamskiego, które podrzyna komuś gardło. – Dlaczego takich zdjęć islamskich dzieci się nie pokazuje? – pytał.
16:43 16.09.2015
– Ratyfikowaliśmy Traktat Lizboński, gdzie jest mowa o solidarności z innymi krajami europejskimi, które dziś mają problem z uchodźcami – mówił poseł niezrzeszony Ludwik Dorn. – To, co prezentuje opozycja, to robienie z Polski samotnej wyspy, z którą w godzinę próby nikt nie będzie się liczył – dodał.

– Jak prezydent Duda chce na szczycie w Warszawie zrealizować program Newport Plus, jeśli złamiemy zasadę solidarności? – pytał. – Cała Polska zobaczyła, kto zdał test na przywództwo narodowi. Premierzy Kaczyński i Miller to duzi chłopcy i nie wypada im się chować za maminą spódnicą – wskazał.
16:32 16.09.2015
– Jestem rozczarowana stylem debaty w sprawie uchodźców – powiedziała wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka (niezrzeszona). – Czy to możliwe, że dobrze rozwijający się kraj w UE może przyjąć tylko kilkanaście tysięcy uchodźców? Na których płaci Unia Europejska? Chcę wierzyć, że Polska jest na tyle stabilnym i zasobnym krajem, że sama byłaby w stanie przyjąć uchodźców – dodała.
16:25 16.09.2015
– Polski rząd nie ma jasnego planu, jak rozwiązać kryzys. Ten największy kryzys humanitarny nowoczesnej Europy. A tu zegar pokazuje „za pięć dwunasta”. To jest czas działań – powiedział poseł Biało-czerwonych Andrzej Rozenek. – Czy weryfikować uchodźców będą te służby, które pozwoliły dwóm kelnerom nagrać Bartłomieja Sienkiewicza? Czy to te, które zlikwidował Antoni Macierewicz? – pytał.
16:22 16.09.2015
– Dyskutujemy dziś o przyjęciu kilku tysięcy zdesperowanych ludzi, uciekających przed wojną i prześladowaniem. Za sprawą prawicy, niewiedzy i zabobonów, dyskusja ta przybiera potworne tony – powiedział poseł Twojego Ruchu Piotr Bauć, który na mównicę wszedł w szlacheckim kontuszu.
16:19 16.09.2015
– Żądacie od Polaków wyrzeczenia się zdrowego rozsądku. Państwo Islamskie to współczesny nazizm – mówił poseł Jaki. – Jak Jan III Sobieski was widzi, to przewraca się w grobie – dodał.
16:15 16.09.2015
Poseł Solidarnej Polski Patryk Jaki: – To kanclerz Merkel powiedziała, że Niemcy przyjmą wszystkich uchodźców z Syrii. Dlaczego Polska ma ponosić odpowiedzialność za deklaracje Niemiec? Niech kanclerz Merkel wypije piwo, którego naważyła.

– Pani premier nam mówi o solidarności. Niedawno miał miejsce protest osób niepełnosprawnych i na nich pieniędzy nie ma, a teraz słyszymy, że dla uchodźców pieniądze się znajdą – dodał. – Dla samotnej matki mieszkania nie ma, a dla uchodźców są. To jest solidarność – pytał.
16:13 16.09.2015
Z odpowiedzią na zarzuty Kopacz po chwili wyszedł prezes PiS. – Tego rodzaju retoryka, jaką stosujecie, nie przynosi już efektów, choć widzę, że pani jest do niej przywiązana – odpowiedział Kaczyński. – W pani wystąpieniu był element nieładny, a mianowicie atak na osobę nieżyjącą, na prezydenta Lecha Kaczyńskiego – dodał. – Wynika z niego, że byliśmy w stanie przeciwstawić się Traktatowi Lizbońskiemu. Lech Kaczyński, kiedy prowadził wtedy te rokowania wiedział, że zbliżają się wybory i że przy konfrontacji z UE te wybory wygrają formacje proeuropejskie i one zgodzą się na wszystko – wskazał.
16:12 16.09.2015
– Przy przyjmowaniu uchodźców powinno obowiązywać kryterium bliskości kulturowej – dodał Jarosław Gowin. – Zagrożenie terroryzmem rośnie na świecie. – Mam apel do pani premier, żeby pamiętała, że w Brukseli nie reprezentuje swojej partii, ani elit innych państw, a Rzeczpospolitą Polską – podkreślił.
16:05 16.09.2015
– Nawet, jeżeli w Polsce miałaby się pojawić grupa uchodźców, to powinien być to krok jednorazowy – powiedział poseł Polski Razem Jarosław Gowin. – Nie jesteśmy w stanie przyjąć wszystkich uchodźców. Zaprośmy tych, którzy akceptują fundamenty, na których oparta jest nasza cywilizacja – dodał.
16:07 16.09.2015
– Panie Kaczyński proszę mi powiedzieć, kto negocjował traktat Lizboński, gdzie w polityce migracyjne zrezygnowano z jednomyślności na rzecz głosowania większościowego? Czy to nie był śp. Lech Kaczyński? Czy nie uczynił tego po kilkugodzinnych konsultacjach z panem, panie prezesie? – pytała Kopacz, komentując wystąpienie prezesa PiS.

– Dzisiaj Pan prezes Kaczyński podjął decyzję za większość Polaków. Mówił o wielkiej miłości do narodu. Dzisiaj chcę zapytać czołowych obrońców życia i czołowego katolika, jaką cenę za ludzkie życie wyznaczył? Więc ja pytam PiS, jaką cenę ma ludzkie życie? – dodała premier.
16:00 16.09.2015
Podczas wystąpień klubów sejmowych o głos poprosiła premier Ewa Kopacz. W krótkim wystąpieniu skrytykowała wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego. – Słowami prezesa PiS w okresie kampanii wyborczej pokazał prawdziwą antyeuropejską twarz. To pierwsza zapowiedź wyprowadzenia Polski z UE – powiedziała.
15:46 16.09.2015
– Polska polityka zagraniczna powinna być wyraźnie bardziej aktywna, niż do tej pory – powiedział poseł Iwiński. – Trzeba robić wszystko dla dialogu cywilizacji – dodał. – Żadne mury nie zatrzymają procesu migracji. Ani między USA i Meksykiem, ani między Izraelem i Palestyną, ani na Cyprze – wskazywał. – Powinniśmy bardziej przygotować się do integracji, bo to lepsze słowo, niż asymilacja – dodał.
15:42 16.09.2015
– Jeżeli chodzi o podejście lewicy, to jest ono jednoznaczne. Trzeba być solidarnym z uchodźcami – powiedział poseł SLD Tadeusz Iwiński. – Gdy słuchałem prezesa Kaczyńskiego, to szczypałem się w rękę. Tak samo prezesa Gowina. Zastanawiałem się, czy Zjednoczona Prawica słuchała papieża Franciszka. Rząd ma prawo podejmować takie decyzje – podkreślił.
15:38 16.09.2015
– Obawy i strachy są normalne. Ale strach jest złym doradcą. Powinniśmy być odrobinę bardziej otwarci wobec uchodźców. Polska jest znana z tego, że jest krajem solidarnym, gościnnym. Polska zawsze stanowiła schronienie dla ludzi prześladowanych. Ale bardzo łatwo, poprzez strach i nieodpowiedzialne zachowania, można to zniszczyć – wskazywał poseł PSL John Godson. – Brak solidarności z Europą dziś, może oznaczać brak ich solidarności jutro – dodał.

– Boicie się islamizacji? Zacznijcie naprawdę wierzyć – apelował.
15:36 16.09.2015
– Zdaniem klubu PSL powinniśmy przyjąć uchodźców, nakarmić – powiedział Stanisław Żelichowski. – Spróbujmy szukać tego, co nas łączy, a nie tego, co nas dzieli – zaapelował.
15:30 16.09.2015
– Jeśli są dwa zbiorniki o różnych poziomach wody i nie ma śluzy, to musi dojść do katastrofy. I tej śluzy dzisiaj zabrakło – powiedział w Sejmie przedstawiciel PSL Stanisław Żelichowski. – Dziś jesteśmy w sytuacji, że były krwawe reżimy, te reżimy zostały obalone, ale polityka to musi być partia szachów, gdzie trzeba przewidywać kilka ruchów do przodu. Nikt nie przewidział, że kolejny reżim będzie bardziej krwawy – dodał.
15:25 16.09.2015
– Wielu Polaków emigrowało, w tym wieku, w poprzednim, ale czy Polacy narzucali w tych miejscach swoje reguły? Czy kogoś terroryzowali? Nie! Oni ciężko pracowali z pokorą. A często walczyli za naszą i waszą wolność – przypominał Jarosław Kaczyński.

– Za co nam Unia Europejska płaci? Za to, że oddajemy najsilniejszym krajom znaczną część możliwości decydowania o naszych sprawach? Bardzo tanio kupują to od nas. Nie mamy powodów, żeby mieć wyrzuty sumienia, ale mamy powody do tego, aby bronić naszej suwerenności, aby bronić się przed skandalicznymi wypowiedziami polityków, z panem Schulzem na czele – mówił.
15:22 16.09.2015
– Czy chcecie, abyśmy przestali być gospodarzami we własnym kraju? – pytał prezes PiS. – Najpierw są najbliżsi, rodzina, potem naród, potem inni – wyliczał.

– Jesteśmy za tym, żeby pomóc, ale metodą bezpieczną, poprzez finanse – wskazywał. – Weźmy na siebie część zobowiązania, wynikającą z naszego wskaźnika PKB i to będzie rzeczywista solidarność i droga do rozwiązania problemu – dowodził.

– Trzeba odróżnić uchodźców od emigrantów ekonomicznych. Kto stworzył magnes społeczny przyciągania imigrantów? Niemcy! To jest ich problem, nie nasz – mówił.
15:20 16.09.2015
– Co się dzieje teraz w Szwecji? Są tam obszary z szariatem. Szwedzkim dziewczynkom nie można już tam chodzić w krótkich spódniczkach, bo to się nie podoba – mówił Jarosław Kaczyński. – Czy chcecie państwo, żeby to samo pojawiło się w Polsce? – pytał.
15:16 16.09.2015
– Znalazłem się w trudnej sytuacji. Wypowiedzi, których wysłuchałem są sprzeczne. Z jednej strony deklaracje pani premier, a z drugiej strony zapowiedzi budowy twierdzy Europa i twierdzy Polska. Dobrze, żeby chociaż obóz rządzący wiedział, o co chodzi – zaczął prezes PiS Jarosław Kaczyński wychodząc na mównicę.

– Ważne jest pytanie, czy rząd ma prawo, pod obcym naciskiem i bez wyrażonej zgody narodu, podejmować decyzje, które mogą mieć negatywny wpływ na nasze życie, na naszą codzienność, przestrzeń publiczną, sferę wolności, na nasze bezpieczeństwo. PiS uważa, że rząd nie ma prawa do podejmowania takich decyzji. Podejmowanie takich decyzji jest łamaniem konstytucji – podkreślił.
15:11 16.09.2015
– Nie należy podniecać tych nastrojów, które tak szeroko się rozlewają m.in. w internecie – mówił Rafał Grupiński. – Panowie z prawej strony sceny politycznej, trzeba mieć to serce – dodał szef klubu PO.

– Muzułmanie są wśród nas od dawna. Proszę o tym pamiętać. Nasza tradycja jest taka, że zawsze byliśmy tolerancyjni i otwarci. Nie podmywajmy własnej tradycji, która wyróżniała nas na tle Europy. Pierwsza Rzeczpospolita była pierwszą Unią Europejską, zlepkiem narodów i wyznań – przekonywał z mównicy sejmowej.
15:09 16.09.2015
– To Gomułka i Moczar chcieli Polski piastowskiej, jednolitej. Naszym zadaniem jest przypominanie tradycji Rzeczpospolitej, tej wielokulturowej, otwartej – przekonywał Grupiński. – Polska tolerancja nie może stać się przypisem do historii – dodał.
15:06 16.09.2015
– W debacie jesteśmy świadkami niepokojących procesów narastania lęków i obaw – powiedział szef klubu PO Rafał Grupiński. – To my decydujemy, jak będziemy reagować na ten problem – dodał. – Spotykamy się z tak liczną ilością obaw i niechęci, że winniśmy, jako klasa polityczna, mocno powiedzieć, nie ma naszej zgody na tego rodzaju język – podkreślał.

– Uchodźcy polityczni to są uchodźcy, którzy uciekają przed agresywną odmianą islamu. Budowanie atmosfery, że za chwilę będą tu wysadzane w powietrze polskie noworodki, jest nie na miejscu – mówił.
15:00 16.09.2015
– Potrzebna jest weryfikacja pod względem bezpieczeństwa i to podwójna – mówił Rafał Trzaskowski. – Będziemy mieli prawo odmówić przyjęcia tych ludzi, co do których będziemy mieli choć cień podejrzenia – dodał.

– Jeżeli będziemy w stanie stabilizować kraje, z których pochodzą uchodźcy, to będą oni u nas tylko gośćmi, a potem wrócą do siebie – podkreślił minister ds. europejskich w MSZ. – Nie grozi nam niekontrolowany napływ imigrantów – zapewnił. Jak podkreślał, kwoty, o jakich teraz mowa w Europie, to sytuacja wyjątkowa i jednorazowa.
14:56 16.09.2015
– W tym momencie potrzebne jest podejście racjonalne, pomiędzy dwoma skrajnościami. Pomiędzy tą, która mówi, że nie ma co negocjować i trzeba przyjąć wszystkich i drugą, że to nie jest nasz problem i powinniśmy się odwrócić od Europy plecami. Otóż nie możemy odwrócić się plecami – powiedział Rafał Trzaskowski, sekretarz stanu w MSZ.
14:54 16.09.2015
14:52 16.09.2015
– W ośrodkach dla uchodźców mamy 700 wolnych miejsc, ale w każdej chwili możemy przygotować więcej – powiedziała Piotrowska.
14:48 16.09.2015
– Decyzja Niemiec (o wprowadzeniu kontroli granicznych – przyp. red.) nie wpływa na sytuację na naszej granicy – dodała Teresa Piotrowska.
14:44 16.09.2015
– Ujawnione są pojedyncze przypadki przerzutu grup imigrantów, ale nasza granica jest stabilna – zapewniała szefowa MSW.

14:41 16.09.2015
Politycy na bieżąco komentują na Twitterze wystąpienie minister Teresy Piotrowskiej.

14:42 16.09.2015
14:41 16.09.2015
14:40 16.09.2015
– Polska w sposób wzorowy wywiązuje się z zabezpieczenia wschodniej granicy UE – powiedział szef MSZ. Jego zdaniem, w każdej chwili może nam grozić kryzys migracyjny ze strony Ukrainy.
14:38 16.09.2015
– Jesteśmy gotowi brać udział we wzmacnianiu zewnętrznych granic Unii Europejskiej – powiedział Grzegorz Schetyna.
14:33 16.09.2015
- Musimy szybko ustalić listę krajów bezpiecznych - mówił z sejmowej mównicy szef dyplomacji. Jego zdaniem obywatele tych krajów nie powinni uzyskiwać statusu uchodźców.
14:26 16.09.2015
– Rozmawiając o tym problemach, które przed nami stają, rozmawiając o nielegalnej imigracji, tym wszystkim co dzieje się przez te tygodnie, miesiące w Europie, widzimy obraz. Tym pierwszym obrazem jest martwe, trzyletnie dziecko, uciekinier z Kobane, który leży na plaży w Bodrum w Turcji, a później następne. Dzisiaj dochodzi obraz drutu kolczastego, płotu na granicy w Roeszke gdzie ci uchodźcy są zatrzymywani. Jesteśmy zakładnikami tych obrazów – przekonywał szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna.
14:12 16.09.2015
– Dzisiaj nie jesteśmy w Niemczech, gdzie jest 800 tysięcy uchodźców, we Włoszech, Grecji, na Węgrzech, gdzie przebywają setki tysięcy emigrantów – dodała Kopacz. Premier przypomniała, że w latach 90. XX wieku Polska, kraj wtedy dużo uboższy niż obecnie, przyjęła 86 tys. Czeczenów. – Zaobserwowaliście terrorystów na każdym rogu ulicy? Nagły spadek zatrudnienia? Czy odnotowaliście sytuacje, które zagrażałyby bezpieczeństwu Polaków? – pytała posłów.

– Dzisiaj pytam wszystkich, którzy są wybrańcami Polaków w Sejmie: czy dzisiaj stać nas na gest solidarności w stosunku do tych, którzy rzeczywiście uciekają ze swojego kraju? Czy 40-milionowy naród stać dzisiaj na gest solidarności w stosunku do tych, którzy tej pomocy potrzebują – zwróciła się do posłów.

14:11 16.09.2015
– To smutne, że nie możemy o tych sprawach mówić bez emocji. Dlatego zapomnijmy, że jest kampania wyborcza. Ta debata wymaga przede wszystkim powagi i spokoju – podkreśliła w wystąpieniu premier Ewa Kopacz. Przypomniała, że zapraszała liderów partii parlamentarnych na spotkanie ws. uchodźców, jednak spotkała się z odmową.

– Dzisiejszy dzień będzie wyjątkowy, dziś cała Europa obserwuje, co się dzieje w polskim parlamencie – dodała. – Odwrócenie się plecami do tych, którzy potrzebują pomocy w rodzinie europejskiej powoduje, że moralnie i mentalnie się z tej wspólnoty wypisujemy - przekonywała Kopacz.
14:10 16.09.2015
Wicepremier Janusz Piechociński wyraził nadzieję, że debata będzie „spokojna i inteligentna”. – Chcemy wspólnie osiągać narodowe cele, ale nie być stygmatyzowanym jako ludzie, narody i społeczeństwa o kamiennym sercu wobec dramatu wielu tysięcy, a jednocześnie musimy też zachować zdrowy rozsądek i pamiętać o bezpieczeństwie.
14:07 16.09.2015
Minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna wyjaśnił, że rząd zwróci się do posłów o opinię na temat problemu imigracyjnego. – To jest ważna sprawa, dzieje się w Europie tu i teraz. Zależy nam na tym aby o tym wszystkim porozmawiać – wyjaśnił.
14:02 16.09.2015
Wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich (SLD) zarzuca rządowi, że nie informuje opozycji o problemie. – Powinna pani premier zarysować możliwości, bo jej agendy powinny dawno to sprawdzić, ale oczekuję kolejnych rzeczy, o których rząd ani be, ani me, ani kukuryku. Potrzeba odpowiedzieć na pytanie, jeśli uchodźcy zostaną w Polsce przyjęci – czy jest przygotowany program asymilacyjny, jak powinien przebiegać, jak się będzie do niego zachęcać? Jest też bardzo ważna kwestia kulturowa i związana później z wewnętrznym porządkiem – przekonywał.
13:56 16.09.2015
– Wierzę, że mimo gorącej temperatury politycznej, debata będzie rzeczowa – powiedziała przed rozpoczęciem posiedzenia marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.
13:47 16.09.2015
Szef Klubu Parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak wyraził zadowolenie, że w Sejmie odbędzie się debata o uchodźcach. – A broniła się premier Kopacz rękami i nogami, nie chciała przedstawić stanowiska swojego rządu – twierdził. Ocenił, że w sprawie uchodźców panował „chaos”.
13:42 16.09.2015
Kandydatki PiS-u na premiera Beaty Szydło zabraknie podczas debaty o uchodźcach. Obecnie w ramach kampanii wyborczej przebywa w Kuleszach Kościelnych (woj. podlaskie). Podczas briefingu prasowego stwierdziła, że „nie możemy zgodzić się ani na szantaże, ani w imię poprawności politycznej przyjmować jakichkolwiek narzuconych nam kwot”. Przeczytaj komentarz wiceszefowej PiS-u – „Bezpieczeństwo Polski jest najważniejsze”. Beata Szydło o uchodźcach
13:41 16.09.2015
Minister sprawiedliwości Borys Budka uważa, że Polska może skorzystać na napływie imigrantów. – Brakuje spojrzenia od strony ludzkiej, ale również od strony pragmatycznej. Te liczby (ponad 11 tys. uchodźców głównie z Syrii i Iraku – przyp. red.) nie przerażają. Należy wytłumaczyć, że są kraje, które korzystają z tego typu form wsparcia dla lokalnego rynku, zwłaszcza tam gdzie pojawia się tak zwana luka pokoleniowa czy też pojawiają się problemy ze znalezieniem rąk do pracy – przekonywał w programie „Gość poranka”.

– Wchodzi jednak dodatkowo element strachu, który niestety jest obecny w świadomości części naszego społeczeństwa – stwierdził minister. Dodał, że to strach „przed obcą kulturą, gdzie utożsamia się wszystkich uchodźców z terrorystami”. Ma to być „bardzo krzywdzące dla tych ludzi”.

Minister Budka: brakuje spojrzenia od strony ludzkiej i pragmatycznej na rozwiązanie problemu uchodźców
13:40 16.09.2015
Nad problemem uchodźców pochylił się we wtorek rząd na zamiejscowym posiedzeniu w Białymstoku. Premier Kopacz podkreśliła, że Polska przyjmie uchodźców, ale nie imigrantów. – Tylu, na ilu nas stać, ani jednego więcej, ani jednego mniej – zaznaczyła. Minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska zapewniła, że sytuacja na granicach jest stabilna i nie zauważono istotnych zmian w zagrożeniach migracyjnych.
13:38 16.09.2015
Podczas nadzwyczajnego jednodniowego posiedzenia Sejmu dotyczącego uchodźców posłowie będą mieli prawo do 15-minutowych wystąpień i pytań, na które będą odpowiadali wyznaczeni wiceministrowie.
Zobacz więcej