RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Polska potęgą w budowie rakiet? Polska Agencja Kosmiczna wchodzi do gry

Polska Agencja Kosmiczna ma na razie ograniczone możliwości (fot. NASA)
Polska Agencja Kosmiczna ma na razie ograniczone możliwości (fot. NASA)

– Produkcja sztucznych satelitów wydaje się realnym celem dla polskiego przemysłu kosmicznego – stwierdził prof. Marek Banaszkiewicz, szef Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA). Jak szacuje, do tego potrzebne są jednak inwestycje rzędu kilkuset milionów euro.

Wiceminister finansów: są pieniądze na start Polskiej Agencji Kosmicznej w 2015 roku

– W 2015 r. powstająca właśnie Polska Agencja Kosmiczna będzie działać w oparciu o pieniądze z rezerw celowych KPRM – poinformowała w czwartek w...

zobacz więcej

Banaszkiewicz jest przekonany, że w Polsce da się tworzyć nie tylko satelity, ale także rakiety kosmiczne oraz segment obsługi naziemnej. Wyjaśnił, że na razie w naszym kraju jeszcze nie powstają rakiety, ale są plany, by podjąć się tego zadania.

– Agencja będzie je obserwować i wspierać, jeśli okaże się, że są ekonomicznie uzasadnione. To jest o tyle ryzykowne, że inwestycje są bardzo duże. Więc jeśli się nie uda, to się dużo traci – przyznał szef POLSY.

Budżet na razie przyziemny

Sama agencja powstała w celu koordynacji działań polskiego sektora kosmicznego, rozproszonych do niedawna między różne instytucje i resorty, oraz tworzenia własnych laboratoriów. Na wdrożenie produkcji nie będzie mogła sobie pozwolić, ponieważ jej tegoroczny budżet to 10 mln zł.

Prof. Banaszkiewicz wyjaśnił, że głównymi zadaniami agencji są wspomaganie obronności i bezpieczeństwa państwa przez rozwijanie technik satelitarnych. Są one niezwykle przydatne w nawigacji, obserwacji Ziemi i telekomunikacji. Fundamentem jest - jak podkreślił - rozwój nauki i przemysłu kosmicznego w Polsce.

Hermetyczna instytucja

Działająca od roku POLSA ma również pośredniczyć w kontaktach między polskim przemysłem a Europejską Agencją Kosmiczną. – To jest dosyć hermetyczna instytucja, ciężko się tam dostać. Nawet jak się zdobędzie jeden kontrakt, to trzeba się długo uczyć. Agencja więc powinna to ułatwiać – wyjaśnił.

Szef agencji zdradził, że możliwe jest utworzenie narodowego programu kosmicznego. Miałby on wspierać rozwój gałęzi przemysłu ważnych z punktu widzenia obronności. Na razie nie ma co liczyć na duże projekty, ale POLSA będzie starała się pozyskiwać środki z funduszy strukturalnych czy Narodowej Agencji Badań i Rozwoju.


Korea Północna chce podbić kosmos. Na orbitę poleci rakieta z satelitą

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej