RAPORT

Pogarda

„Czerwone maki na Monte Cassino” już polskie. Prawa do pieśni przekazała Bawaria

Pieśń powstała podczas słynnej bitwy o Monte Cassino (fot. pixabay.com/BNPT)
Pieśń powstała podczas słynnej bitwy o Monte Cassino (fot. pixabay.com/BNPT)

Najnowsze

Popularne

Prawa autorskie do melodii legendarnej pieśni „Czerwone maki na Monte Cassino” od czasu śmierci kompozytora Alfreda Schuetza należały do Bawarii. Teraz na mocy porozumienia podpisanego w tej sprawie w Monachium, władze niemieckiego landu przekazały je Polsce.

Polska odzyska „Czerwone Maki”. Bawarczycy zgodzili się na przekazanie praw do pieśni

Bawarczycy są gotowi przekazać Polakom prawa autorskie do pieśni „Czerwone Maki na Monte Cassino”. Zabiegała o to Biblioteka Polskiej Piosenki z...

zobacz więcej

Porozumienie w tej sprawie podpisali wiceminister spraw zagranicznych Artur Nowak-Far i sekretarz stanu w bawarskim Ministerstwie Finansów, Rozwoju Regionalnego i Ojczyzny Albert Fueracker. W uroczystości uczestniczył konsul generalny RP w stolicy Bawarii, Andrzej Osiak.

Fueracker powiedział, że „Bawaria chętnie wychodzi naprzeciw prośbie Polski w tej sprawie”. Z kolei polski wiceminister spraw zagranicznych podkreślił, że „ten gest jest istotny, bo pieśń stanowi szczególne dobro kultury i ma dla Polaków zarówno historyczne, jak i emocjonalne znaczenie”.

Maki, krzyże, mozaika ze zdjęć. Wielka Brytania składa hołd ofiarom wojen

Niedziela Pamięci w Wielkiej Brytanii. Brytyjczycy oddają hołd zabitym w konfliktach zbrojnych. Główne uroczystości odbywają się przy londyńskim...

zobacz więcej

Chętnie wykonywana na uroczystościach patriotycznych

Pieśń powstała podczas słynnej bitwy o Monte Cassino w czasie II wojny światowej, na krótko przed zdobyciem przez Polaków klasztoru na szczycie góry, obsadzonego przez Niemców. Tekst napisał Feliks Konarski, a muzykę – Alfred Schuetz.

Po wojnie Schuetz osiadł w Brazylii, a potem przeniósł się Monachium, gdzie zmarł w 1999 roku nie pozostawiając spadkobierców. W związku z tym prawa autorskie do stworzonej przez niego muzyki do „Czerwonych maków na Monte Cassino" przypadły Wolnemu Państwu Bawarii.

„Czerwone maki na Monte Cassino” do dziś są chętnie wykonywane na różnego rodzaju uroczystościach patriotycznych. Pieśń po raz pierwszy zabrzmiała na akademii po zdobyciu przez żołnierzy Monte Cassino.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej