Skarby to nie tylko złoto. Powstała mapa miejsc, w których mogą być ukryte cenne dla poszukiwaczy przedmioty

Gorączka złota trwa – jedni szukają złotego pociągu, inni podziemnego miasta i tuneli z czasów II wojny światowej. Ale skarbem dla archeologów, historyków i odkrywców niekoniecznie musi być złoto. Cenne są również stare naczynia, ozdoby, czy broń. Powstała właśnie mapa, na której zaznaczono sto punktów w całej Polsce, w których ukryte mogą być cenne historycznie przedmioty.

Rosjanie też mają swój „złoty pociąg”. Wielki skarb znajduje się pod Smoleńskiem?

Wałbrzych ma swój „złoty pociąg”, a Rosjanie skarb ze „smoleńskiego banku”. Do mediów z sensacyjną informacją zgłosił się adwokat tajemniczego...

zobacz więcej

– Odkrywamy głównie pozostałości po mieszkańcach tych ziem – monety, biżuterię. Każdy z nas ma nadzieję, że trafi na trop, który zaprowadzi go do skarbu – tłumaczy Michał Młotek, autor mapy skarbów.

Sto złotych punktów – to miejsca w których do końca XIX wieku odnaleziono skarby. Pan Michał spędził długie godziny na wertowaniu archiwalnych przekazów prasowych sprzed stu lat. – Nie udostępniałbym tej mapy, gdybym nie chciał podzielić się tymi odkryciami z innymi. Te lokalizacje udostępniłem eksploratorom z nadzieją, że zaprowadzi ich to do własnych odkryć – zaznaczył poszukiwacz.

Skarby idą do muzeum

Archeolodzy na poszukiwaniach spędzają miesiące, a czasem i lata. Ale żeby móc w ogóle szukać potrzebna jest zgoda właściciela terenu i właściwego terytorialnie wojewódzkiego konserwatora zabytków. Skarbu nie można zachować dla siebie, bo jest on własnością państwa. Wszystkie odnalezione przez poszukiwaczy przedmioty muszą więc trafić do muzeów.

źródło:
Zobacz więcej