RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Strategiczne porozumienie Polski ze Szwecją. „Bałtyk z morza pokoju stał się morzem zagrożeń”

Współpraca ma zwiększyć bezpieczeństwo na Bałtyku. Na zdjęciu korweta ORP Kaszub (fot. Wikimedia Commons/Konflikty.pl)
Współpraca ma zwiększyć bezpieczeństwo na Bałtyku. Na zdjęciu korweta ORP Kaszub (fot. Wikimedia Commons/Konflikty.pl)

Polska i Szwecja podobnie oceniają sytuację bezpieczeństwa, dlatego resorty obrony obu krajów rozpoczną strategiczną współpracę – zapowiedzieli po spotkaniu w Warszawie wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak i minister obrony Szwecji Peter Hultqvist.

ORP „Ślązak” zwodowany i ochrzczony. Marynarze czekali na niego 14 lat

ORP „Ślązak” zwodowany. Marynarze otrzymują nowoczesny okręt patrolowy, choć mieli dostać bardziej wartościową korwetę „Gawron”. Budowa ślimaczyła...

zobacz więcej

Wyrazem strategicznej współpracy mają być „znaczące ćwiczenia” wojsk obu krajów. Ministrowie podpisali nową umowę o współpracy obronnej.

– Obaj uważamy, że od dwóch lat mamy w regionie zupełnie inną sytuację: agresja na Ukrainę, aneksja Krymu to nowe wyznaczniki zagrożenia dla naszych państw. Bałtyk z morza pokoju stał się morzem zagrożeń, dlatego zacieśnienie naszej współpracy wojskowej jest w naszej wspólnej opinii celowe i potrzebne – powiedział po spotkaniu Siemoniak.

Zdaniem ministra obrony Szwecji, fakt, że Rosja rozpoczęła konflikt na Ukrainie, zaanektowała Krym, całkowicie zmienił układ sił w naszej części Europy. – Obserwujemy również wzmożoną aktywność Rosjan w obszarze Morza Bałtyckiego – powiedział Hultqvist. Dlatego – dodał – szwedzki parlament postanowił zwiększyć wydatki obronne o 11 proc. w ciągu pięciu lat. Szwecja wzmacnia też współpracę z NATO i dwustronną z poszczególnymi państwami sojuszu.

„Widzimy dużą rolę Szwecji”

– Uważamy, że współpraca z Polską poprawi bezpieczeństwo w regionie, pozwoli też zwiększyć nasze wspólne możliwości obronne – powiedział szwedzki minister.

Siemoniak podkreślił „bliskie partnerstwo NATO i Szwecji, czemu Polska tradycyjnie sprzyja”. Wyraził przekonanie, że w agendzie warszawskiego szczytu (NATO) będzie kwestia pogłębiania tego partnerstwa. Zaznaczył też aktywność Polski i Szwecji na forum UE w sprawach wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony.

– Widzimy dużą rolę Szwecji także we współpracy z takimi naszymi partnerami jak Norwegia, Finlandia, Dania i państwa bałtyckie – dodał wicepremier.

Praktycznym wyrazem strategicznego dialogu mają być przede wszystkim wspólne ćwiczenia. Siemoniak wyraził zadowolenie, że Szwecja podjęła współpracę z Korpusem Północ-Wschód, przysyłając oficera do szczecińskiej kwatery dowództwa.

Kormoran II zaczyna służbę w Marynarce Wojennej. Nowoczesny niszczyciel min zwodowany w Gdańsku

zobacz więcej

Wspólne przedsięwzięcia w kalendarzu

Na pytanie, czy oznacza to, że Szwecja stanie się faktycznym sojusznikiem Polski mimo formalnego niezaangażowania w NATO, Siemoniak odparł: Ponieważ obaj jesteśmy pragmatykami, nie szukaliśmy słów na tytuł naszej współpracy, tylko rozmawialiśmy o konkretnych przedsięwzięciach. Nazwałbym to ścisłym partnerstwem opartym na wielkim zaufaniu.

– Przychylam się do odpowiedzi pana premiera, zamiast szukać określeń, raczej szukamy konkretnych, praktycznych możliwości tej współpracy – dodał Hultqvist.

Ministrowie zapowiedzieli, że konkrety podadzą, kiedy zapadną już decyzje. – W kalendarzu szwedzkich sił zbrojnych i Wojska Polskiego są wspólne przedsięwzięcia. Określiliśmy nasze priorytety, ale umówiliśmy się też, że o wspólnych ćwiczeniach będziemy informować, kiedy wszystko będzie dogadane, a nie jako o zamierzeniach. Mogę powiedzieć tylko, że obustronnie plany dotyczą znaczących ćwiczeń – powiedział Siemoniak.

Minister obrony Szwecji Peter Hultqvist (drugi z lewej) i szef MON Tomasz Siemoniak podpisują porozumienie (fot. PAP/Rafał Guz)
Minister obrony Szwecji Peter Hultqvist (drugi z lewej) i szef MON Tomasz Siemoniak podpisują porozumienie (fot. PAP/Rafał Guz)

Polskie stocznie wybudują sześć okrętów dla marynarki. „Interes bezpieczeństwa państwa”

Trzy okręty obrony wybrzeża i trzy okręty patrolowe z funkcją zwalczania min. Budowę takich jednostek zamierza zlecić polskim stoczniom...

zobacz więcej

Walka z Państwem Islamskim

– Informacje o konkretnych krokach będziemy przekazywać później, kiedy ten dialog strategiczny, o którego rozpoczęciu dziś zdecydowaliśmy, przyniesie konkretne rezultaty. Ramowa umowa, którą dziś podpisaliśmy, jest czytelnym politycznym sygnałem chęci współpracy – wtórował Hultqvist.

Wicepremier poinformował, że „w agendzie znalazły się też oczywiście kwestie związane z walką z tzw. Państwem Islamskim”. – Koalicja polityczna i wojskowa, która działa pod przewodnictwem Stanów Zjednoczonych, ma poparcie Polski, Szwecja też w niej uczestniczy – dodał.

Pytany o sprawy uchodźców i ewentualną rolę wojska Siemoniak powiedział, że o wadze tej kwestii świadczy poniedziałkowe spotkanie premier Ewy Kopacz m.in. z szefami MSW i MSZ. – Oczywiście wspomnieliśmy kwestię uchodźców, to temat numer jeden w Europie, ale przede wszystkim rozmawiają dzisiaj o tym w Brukseli ministrowie spraw wewnętrznych – dodał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej