RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Problem uchodźców wymyka się spod kontroli? Premier wzywa ministrów na pilną naradę

Po decyzji Niemiec o zawieszeniu części zobowiązań w ruchu granicznym wynikających z układu z Schengen, premier Ewa Kopacz zwołała pilną naradę – dowiedziała się 300POLITYKA. W poniedziałek rano mają się na niej stawić ministrowie: spraw zagranicznych, wewnętrznych, administracji i cyfryzacji, oraz szef Straży Granicznej.

Niemcy wyczerpały możliwości przyjmowania uchodźców. Wracają kontrole na granicy z Austrią

Rząd przywrócił czasowo kontrole na swoich granicach – poinformował szef MSW Niemiec Thomas de Maiziere. Początkowo kontrolowana będzie zwłaszcza...

zobacz więcej

Na godzinę 10 w poniedziałek premier Ewa Kopacz wezwała na pilną naradę ministrów spraw zagranicznych, wewnętrznych oraz szefa Straży Granicznej – dowiedziała się 300POLITYKA. Nadzwyczajne spotkanie ma dotyczyć sytuacji po decyzji Niemiec o zawieszeniu części zobowiązań w ruchu granicznym wynikających z układu z Schengen. Premier Ewa Kopacz ma powołać specjalny międzyresortowy zespół do spraw uchodźców. W jego prace zostaną zaangażowane nie tylko komórki ministerialne, ale i organizacje pozarządowe i kościoły. W związku z naradą opóźnieniu ulega wyjazd Kopacz do Białegostoku.

W niedzielę szef MSW Niemiec Thomas de Maiziere poinformował, że rząd przywrócił czasowo kontrole na swoich granicach. Początkowo sprawdzana będzie zwłaszcza granica z Austrią. Ruch pociągów z i do tego kraju został wstrzymany. Wcześniej niemiecki minister transportu ocenił, że możliwości przyjmowania uchodźców zostały wyczerpane.

Na poniedziałek planowana jest również rozmowa premier z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jeanem-Claudem Junckerem. Mają rozmawiać o warunkach na jakich Polska jest gotowa przyjąć uchodźców. – Po spełnieniu naszych warunków będziemy mogli rozmawiać o liczbach – powiedział TVP Info Cezary Tomczyk, rzecznik prasowy rządu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej