„Opór wobec przyjmowania uchodźców odzwierciedla mieszankę nacjonalizmu, rasizmu i uprzedzeń religijnych”

„New York Times” opisuje powody oporu Europy wobec uchodźców (fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT)

Jakie są powody silnego oporu Europy Wschodniej wobec uchodźców – na to pytanie starał się odpowiedzieć amerykański dziennik „New York Times”. W opublikowanej na pierwszej stronie korespondencji z Warszawy „NYT” przedstawia stanowiska takich państwa, jak Polska, Słowacja czy kraje bałtyckie.

Niemcy wyczerpały możliwości przyjmowania uchodźców. Wracają kontrole na granicy z Austrią

Rząd przywrócił czasowo kontrole na swoich granicach – poinformował szef MSW Niemiec Thomas de Maiziere. Początkowo kontrolowana będzie zwłaszcza...

zobacz więcej

„Silny opór państw Europy Wschodniej wobec przyjmowania uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki odzwierciedla mieszankę skrajnie prawicowych ruchów, nacjonalizmu, rasizmu, uprzedzeń religijnych oraz argumentów ekonomicznych” - informuje amerykański dziennik „New York Times”.

Zdaniem gazety silny opór krajów Europy Wschodniej wobec przyjęcia uchodźców jest „główną przeszkodą wypracowania wspólnej europejskiej odpowiedzi na obecny kryzys uchodźców” i dodatkowo nadwyręża Unię Europejską osłabioną kryzysem euro oraz greckiego zadłużenia.

Dyktat Unii Europejskiej

W opublikowanej na pierwszej stronie korespondencji z Warszawy „New York Times” przedstawia stanowiska takich państwa, jak Polska, Słowacja czy kraje bałtyckie, które „choć zostały poproszone o przyjęcie niewielkiej części uchodźców” masowo napływających do Niemiec i innych krajów zachodnich, „silnie się przed tym opierają”.

„Słowacki premier Robert Fico powiedział, że jego kraj przyjmie tylko chrześcijańskich uchodźców, gdyż przyjmowanie muzułmanów w kraju, gdzie nie ma ani jednego meczetu, byłoby fałszywą solidarnością” - pisze „NYT”.

„Nowy prezydent Polski Andrzej Duda skarżył się na dyktat Unii Europejskiej w sprawie przyjęcia imigrantów napływających z Bliskiego Wschodu i Afryki” - pisze niedzielny „NYT”.

„Niemożliwe jest, byśmy się cofnęli”. Stanowczy sprzeciw Czech wobec systemu kwot imigrantów

Premier Czech nie zgadza się na obowiązkowy system kwot imigrantów, proponowany przez Komisję Europejską. Jego zdaniem przyjęcie systemu kwot...

zobacz więcej

Bardzo słabe tradycje

W swym artykule „NYT” cytuje między innymi Lecha Wałęsę, który postawę Polaków tłumaczy sytuacją gospodarczą kraju, która jest znacznie gorsza w porównaniu z Zachodem.

Z kolei szef warszawskiego biura think tanku CEPA (Center for European Policy Analysis) Marcin Zaborowski wskazuje na „bardzo słabe tradycje” regionu Europy Wschodniej w przyjmowaniu uchodźców kulturowo odmiennych raz na „brak infrastruktury, pozwalającej na zajęcie się kulturową asymilacją” uchodźców.

źródło:

Zobacz więcej