RAPORT

Wojna na Ukrainie

Pierwsze rosyjskie transporty już w Syrii. 80 ton „łóżek, materaców i kuchenek”

Na razie Rosjanie nie poinformowali,  kiedy do Syrii mają trafić kolejne transporty (fot. Wikipedia/CC)
Na razie Rosjanie nie poinformowali, kiedy do Syrii mają trafić kolejne transporty (fot. Wikipedia/CC)

Do Syrii dotarły w sobotę dwa pierwsze rosyjskie samoloty transportowe, które według Moskwy zawierają pomoc humanitarną. Wcześniej kilka państw informowało, że Rosja rozpoczęła w ogarniętym wojną domowym kraju regularną interwencję wojskową.

Izrael: Rosjanie budują w Syrii bazę dla samolotów i śmigłowców

Według izraelskich władz w Syrii aktywnie działają rosyjscy doradcy wojskowi i żołnierze, którzy zajmują się m.in. budową bazy lotniczej. Ma ona...

zobacz więcej

Jak podaje BBC powołując się na syryjskie media, samoloty wylądowały w pobliżu miasta Latakia, które jest uznawane za twierdzę prezydenta Baszara al-Asada. Moskwa otwarcie go wspiera, zaś państwa zachodnie domagają się jego ustąpienia.

Jak zapewnia rzecznik rosyjskiego ministerstwa obrony, samoloty zawierają 80 ton sprzętu niezbędnego do postawienia miasteczka namiotowego dla uchodźców. – Ładunek zawiera łóżka, materace, kuchenki, pojemniki na wodę i jedzenie – powiedział.

Tymczasem jak podaje zajmujący się lotnictwem portal The Aviationist, osoby obserwujące samoloty wytropiły, że w mijającym tygodniu do Syrii trafiło co najmniej siedem samolotów An-124, mogących zabrać ładunek o wadze przekraczającej 100 ton.

Transport z niespodzianką

Kilka dni temu Moskwa przyznała, że w Syrii znajdują się jej eksperci wojskowi. Mają się jednak oni zajmować wyłącznie szkoleniem żołnierzy z obsługi dostarczanego w ramach kontraktów rosyjskiego sprzętu wojskowego. Jednak Izrael i Liban twierdzą, że Rosjanie czynnie uczestniczą w działaniach militarnych, mają także budować bazę lotniczą.

Wcześniej Stany Zjednoczone naciskały na państwa członkowskie NATO, by nie udostępniały swoich przestrzeni powietrznych dla rosyjskich transportów do Syrii. Waszyngton twierdzi bowiem, że Rosjanie dostarczają Asadowi broń i sprzęt wojskowy. Jak napisała w środę agencja Reutera, do Syrii trafiły już m.in. samoloty i okręty desantowe oraz niewielka grupa żołnierzy.

W toczącym się od czterech lat konflikcie w Syrii zginęło już ok. 250 tys. ludzi. Miliony musiały uciekać ze swoich domów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej