Nowa atrakcja dla turystów w Rzymie. Kolejka połączy „dwa Watykany”

Gwizd, świst, tumany pary i czarnego dymu unoszące się nad Ogrodami Watykańskimi. Tak wyglądał odjazd pierwszego pociągu ze stacji za Spiżową Bramą do letniej rezydencji papieży w Castel Gandolfo. Franciszek, w przeciwieństwie do swych poprzedników, z niej nie korzysta, dlatego udostępnił ją zwiedzającym. Będzie ona tym samym jedną z atrakcji dla turystów przybywających do Rzymu.

Watykan z nową atrakcją dla turystów. Specjalna kolejka zawiezie ich do Castel Gandolfo

Specjalna kolejka będzie wozić turystów ze stacji w Watykanie do podrzymskiej rezydencji papieży w Castel Gandolfo, która zostanie otwarta dla...

zobacz więcej

Specjalna kolejka połączy siedzibę papieża za Spiżową Bramą i podrzymską rezydencję, miejsce odpoczynku wielu papieży. Pociągi z Watykanu do Castel Gandolfo kursować będą w każdą sobotę. To inicjatywa przygotowana z myślą o pielgrzymach, którzy będą masowo przybywać do Rzymu w roku świętym, rozpoczynającym się 8 grudnia.

W przeddzień pierwszego kursu turystycznego dziennikarze, przedstawiciele Watykanu i włoskich kolei pojechali starym pociągiem, który ciągnął stuletni parowóz. W składzie była też salonka, którą podróżował Jan XXIII w 1962 roku do Loreto i Asyżu.

Owoce i warzywa z papieskiego ogrodu. Tajemnice farmy w Castel Gandolfo

Rezydencja we włoskim mieście Castel Gandolfo kojarzyła się dotąd z papieskim wypoczynkiem. Ale tzw. drugi Watykan to także niezwykłe...

zobacz więcej

Pałac zamieniono w muzeum

Dyrektor Muzeów Watykańskich profesor Antonio Paolucci powiedział dziennikarzom w drodze do Castel Gandolfo, że papież Franciszek poparł inicjatywę organizowania kolejowych wycieczek do posiadłości koło Wiecznego Miasta, do której on sam nie jeździ. Dzięki temu - podkreślił Paolucci - ożywiony zostanie ruch turystyczny w Castel Gandolfo, w ostatnich latach bardzo ograniczony z powodu nieobecności papieża. Jego emerytowany poprzednik, Benedykt XVI, jeździ tam rzadko.

Turyści, którzy przyjadą pociągiem do Castel Gandolfo, będą mogli zwiedzić część Pałacu Apostolskiego oraz wystawę urządzoną w kilku jego komnatach, gdzie powstało teraz muzeum. Wystawiono tam szaty i ornaty papieży, ich portrety, historyczne stroje służby i straży z papieskiego dworu. Jest też tron Piusa IX.

Można zobaczyć okno z balkonem, z którego do wiernych przemawiali kolejni papieże. Na dziedzińcu, na którym gromadzili się latem wierni podczas audiencji generalnych i spotkań na południowej modlitwie, stoi czarna limuzyna, którą Jan Paweł II jeździł po terenie posiadłości o powierzchni 55 hektarów, gdzie jest około 20 kilometrów dróg.

Pałac, który od ponad 2 lat, czyli od ustąpienia Benedykta XVI stoi pusty, udostępniono zwiedzającym po raz pierwszy w jego historii.

Rezydencja papiey od ponad dwóch lat stoi pusta (fot. wikipedia.org)

źródło:
Zobacz więcej