Raport

Epidemia koronawirusa

„Wiadomości” TVP1: Platforma chce likwidacji składek ZUS i NFZ. Zaproponuje to na sobotniej konwencji

Platforma Obywatelska chce likwidacji składki na ZUS i Narodowy Fundusz Zdrowia. Partia przedstawi taką propozycję w sobotę na konwencji programowej – dowiedziały się „Wiadomości” TVP1. Po docelowej likwidacji finansowanie składek przejąłby budżet państwa.

ZUS walczy z umowami o dzieło. Nalicza składki nawet za kilka lat wstecz

Inspektorzy ZUS masowo obciążają umowy o dzieło składkami na ubezpieczenia, twierdząc, że w rzeczywistości są to umowy zlecenia – pisze...

zobacz więcej

Platforma wychodzi z założenia, że największym obciążeniem na rynku pracy – zarówno dla pracodawców, jak i dla pracowników – są daniny, które trzeba odprowadzać do ZUS i do NFZ. Ma nadzieję, że po ich likwidacji zmniejszy się szara strefa, bo pracodawcy będą chętniej zatrudniać. Ponadto pracownicy będą otrzymywać wyższe pensje, co może być jednym z kół zamachowych polskiej gospodarki.

Składki emerytalne i zdrowotne miałyby zostać przerzucone na budżet państwa. Na wprowadzenie nowego systemu Platforma daje sobie 1-2 lata – pod warunkiem, że wygra październikowe wybory i będzie tworzyła rząd.

Ograniczenie przywilejów związkowych

Na sobotniej konwencji PO ma także zaproponować ograniczenie przywilejów związkowych. Chce m.in. finansowania etatów związkowych z pieniędzy opłacanych ze składek - dowiedziały się „Wiadomości” TVP1. Nad programem pracował Janusz Lewandowski, europoseł oraz szef Rady Gospodarczej przy premier Ewie Kopacz.

TNS Polska: PiS i PO tracą, tylko trzy partie w Sejmie

38 proc. badanych chce w październikowych wyborach parlamentarnych oddać głos na PiS, a 23 proc. na PO – wynika z wrześniowego sondażu TNS Polska....

zobacz więcej

W sobotę w Poznaniu odbędzie się ogólnokrajowa konwencja programowa PO, podczas której premier Ewa Kopacz ma przedstawić propozycje m.in. zmian w podatkach, walki z bezrobociem, wsparcia dla młodych i dla przedsiębiorców.

Politycy PO przekonują, że program ich partii na najbliższe cztery lata będzie odpowiedzialny i realistyczny. Także w sobotę swoją konwencję programową organizuje PiS.

Pozytywne niespodzianki

Przewodniczący klubu PO, szef partii w Wielkopolsce Rafał Grupiński zapowiedział, że „w programie będą pozytywne niespodzianki”.

– Mam nadzieję, że dzięki naszemu programowi w następnych latach to Platforma będzie odpowiadała za Polskę – zaznaczył. Zadeklarował jednocześnie, że Platforma „nie będzie rozdawała worków z pieniędzmi”.

źródło:
Zobacz więcej