RAPORT

Kampania 2020

Zasypane przez wydmy w XVI wieku czekało aż do teraz. Archeolodzy odkopali pierwotne miasto Łeba

Prace odkrywkowe trwają od początku września (fot. Towarzystko Historii Łeby)

Niezwykle interesujące zdarzenie archeologiczne w gminie Łeba. Prace odkrywkowe prowadzone od początku września potwierdziły historyczne zapiski, mówiące o tym, że do drugiej połowy XVI wieku miasto Łeba leżało w innej lokalizacji. Archeolodzy odkryli między innymi fragmenty fundamentu dawnego kościoła i szczątki ludzkie. Informacje i zdjęcia otrzymaliśmy na platformę Twoje Info od Towarzystwa Historii Łeby.

Pomysł sprawdzenia wiarygodności historycznych zapisków dotyczących innej lokalizacji pierwotnej miasta Łeba kiełkował od dawna. W końcu urząd miasta wsparty przez Towarzystwo Historii Łeby postanowiło sprowadzić profesjonalną firmę archeologiczną, która pod nadzorem konserwatora rozpoczęła pracę odkrywkową we wskazanym miejscu.

– To jest na wydmach, tuż przy plaży. Od lat był tutaj wystający kawałek muru. Z zapisków wynikało, że to część starego kościoła. Zrobiliśmy badanie sondą i zdecydowaliśmy się w końcu kopać – opowiada Marek Glegoła, odpowiedzialny za inwestycje miejskie w Urzędzie Miasta i jednocześnie członek Towarzystwa Historii Łeby.

Archeolodzy odkopali między innymi szczątki ludzkie (fot.Towarzystwo Historii Łeby)

Miasto zasypane przez ruchome wydmy

Od początku września archeologom udało się zejść na głębokość 2 metrów i znaleźć między innymi fragmenty fundamentów kościoła i szczątki ludzkie, które mogą świadczyć o tym, że obok kościoła był cmentarz.

– Dokopano się do śladów pierwotnego miasta z okresu Średniowiecza, całkowicie wówczas zniszczonego przez żywioł morski i zasypanego przez ruchome piaski. Mieszkańcy w połowie XVI wieku wynieśli się, a miasto odrodziło się w zupełnie w innym miejscu , to znaczy w tym, w którym jest obecnie – mówi Glegoła.

Jak zapewnia Glegoła prace trwają, kolejne odkrycia będą zabezpieczane do dalszych badań, a każdy dzień pracy archeologów przynosi coś nowego.

banner
Pierwotna Łeba została zniszczona w XVI wieku (fot.Towarzystwo Historii Łeby)

źródło:
Zobacz więcej