RAPORT

Pogarda

Po „złotym pociągu” kolejne odkrycie? Podziemne miasto projektu Riese. „Jestem przekonany, że tam jest”

Najnowsze

Popularne

Dwa tunele i blok związane z projektem Riese - to trzy nowe zgłoszenia, które trafiły do starostwa powiatowego w Wałbrzychu. Pozostałości poniemieckich budowli mają znajdować się w okolicach Gór Sowich. Znalazca porównuje swoje odkrycie do „podziemnego miasta”. Przedstawiciele zarządu powiatu wałbrzyskiego również nie mają wątpliwości. - Mamy do czynienia z odkryciem tuneli podziemnych i korytarzy - mówią.

Tunel ze „złotym pociągiem” furtką do podziemnego miasta Hitlera? Ekipa „Po prostu” na tropie tajemnicy Riese

W kontekście „złotego pociągu” spod Wałbrzycha bardzo często można usłyszeć o kompleksie Riese (z niem. Olbrzym). To system podziemnych sztolni...

zobacz więcej

– Potwierdzam, że pan Krzysztof Szpakowski złożył do starostwa powiatowego w Wałbrzychu trzy zawiadomienia o znalezieniu obiektów podziemnych z czasów II wojny światowej – powiedział w piątek na konferencji prasowej Jacek Cichura, starosta powiatu wałbrzyskiego.

– Obiekty te znajdują się na terenie gminy Walim i na terenie Wałbrzycha – dodał.

Krzysztof Szpakowski jest szefem centrum muzealnego Włodarz, czyli niewielkiego poznanego fragmentu hitlerowskiego kompleksu Riese. – Wszystkie obiekty związane są z obiektem Riese – powiedział Szpakowski. To dwa tunele prowadzące od drogi kolejowej w Walimiu w stronę góry Włodarz oraz nieznany dotychczas tzw. blok A, znajdujący się w pobliżu bloku C w udostępnianej części kompleksu.

Znalazca pytany, co może być wewnątrz zlokalizowanych obiektów powiedział, że może tam być „wszystko, ale nie złoty pociąg czy bursztynowa komnata”.

„Riese” (pol. Olbrzym) to kryptonim największego projektu górniczo-budowlanego hitlerowskich Niemiec. Został rozpoczęty m.in. w Górach Sowich w 1943 r. Dowodami na potwierdzenie znaleziska są m.in. zeznania świadków, mapy oraz badania radiestezyjne.

Podziemne miasto

– Dwa obiekty są to tunele kolejowe, które prowadzą od drogi kolejowej z Walimia do obiektu – powiedział Szpakowski. – Jedno ze zgłoszeń dotyczy bloku A, a więc części Riese, która nigdy nie została odkryta – dodał.

Samorządowcy poinformowali też, że teren jest patrolowany przez policję, ponieważ w pobliżu zgłoszonych odkryć ktoś już wyciął krzewy i nie można wykluczyć, że przygotowuje się do nielegalnych odwiertów.

Jak tłumaczył potencjalny znalazca, odkryta część kompleksu Riese mierzy 200 hektarów, czyli tyle co „duże miasto”. Obiekt budowany był do ostatniego dnia wojny.

Znalezisko potwierdził jeden z przedstawicieli zarządu Powiatu Wałbrzyskiego, który stwierdził, że „nie ma żadnych wątpliwości, iż mamy do czynienia z odkryciem tuneli podziemnych i korytarzy”. Co może się w nich znajdować? – Spodziewam się urządzeń technicznych, uzbrojenia, urządzeń militarnych, gotowej infrastruktury – powiedział Szpakowski. – To miał być olbrzymi schron przeciwatomowy. Miał on zapewnić przetrwanie przez kilka lat. Były tam turbiny, które zapewniały kompleksowi prąd – dodał.

Dodał, że istnieje np. relacja świadka, iż 7 maja 1945 r. do Walimia dotarł transport wielu ciężarówek, które mogą znajdować się w kompleksie Riese.

W rejonie Gór Sowich i Gór Wałbrzyskich od 1943 r. trwały prace budowlane w ramach projektu Riese. Jeńcy wojenni i więźniowie obozu koncentracyjnego z pobliskiego Gross-Rosen budowali podziemne kompleksy, które były absolutnym priorytetem dla władz III Rzeszy. Świadczą o tym np. nakłady finansowe i budowlane - kilkunastokrotnie większe niż przeznaczono na podobne umocnienia powstające m.in. w Kętrzynie lub pod Monachium.

Część podziemną kompleksu wytyczono na planie zbliżonym do litery "E". Składają się na nią 3 równoległe sztolnie oraz system łączących je pod kątem prostym wyrobisk komorowych, tzw. hal. Długość wyrobisk podziemnych wynosi ok. 500 m, a powierzchnia 2 500 m kw.

Budowy sztolni nie ukończono. Na temat ich przeznaczenia są dwie hipotezy. Jedna zakładała, że miały się tam znaleźć zakłady produkujące broń, ale badacze bardziej skłaniają się ku drugiej tezie, że umocnienia budowano na potrzeby zapasowej kwatery dowodzenia dla wodza III Rzeszy.

Z powodu legend i mitów m.in. o tym, że w „Riese” ukryto zrabowane przez Niemców kosztowności i dobra kultury, od lat ten rejon Gór Sowich cieszy się wielkim zainteresowaniem eksploratorów i poszukiwaczy skarbów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej