Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Zobacz Plutona z bliska. Sonda New Horizons przysłała nowe zdjęcia

Sonda New Horizons przysłała fascynujące zdjęcia Plutona (fot. NASA)

Kratery, łańcuchy górskie, wąwozy, lodowe rzeki. Takie szczegóły Plutona widać na niezwykłych zdjęciach przysłanych przez sondę New Horizons. Być może na ich podstawie naukowcy przywrócą Plutonowi status planety.

Pluton za mgłą i w kolorze. NASA pokazuje nowe zdjęcia

zobacz więcej

Dyskusja o tym, czym jest Pluton, toczy się od wielu lat. W 2006 roku po burzliwych debatach naukowcy z Międzynarodowej Unii Astronomicznej zakwalifikowali go jako planetę karłowatą, odbierając tym samym miano zwykłej planety.

Być może ten stan się zmieni. Zdjęcia nadesłane przez sondę New Horizons wskazują bowiem, że Pluton nie jest tylko kawałkiem skały. Posiada niezwykle skomplikowany układ geologiczny.

Pytania o ewolucję

Zdjęcia w wysokiej rozdzielczości wykonała z wysokości 80 tys. km kamera panchromatyczna LORRI znajdująca się na pokładzie sondy New Horizons. Sondę wystrzelono 19 stycznia 2006 roku w ramach programu NASA New Frontiers, gdy Pluton był jeszcze uznawany za „zwykłą” planetę. Ma zbadać ją i jej księżyc Charon oraz odpowiedzieć na pytania o powstawanie i ewolucję ciał niebieskich.

– Gdyby artysta namalował takiego Plutona przed naszym przelotem, prawdopodobnie nazwałbym to przesadą i zbyt dużą fantazją, ale okazało się, że on naprawdę tak wygląda – mówi zachwycony dr Alan Stern, naczelny badacz w programie New Horizons, astrofizyk z University of Colorado w Boulder.

Od czasu odkrycia przez amerykańskiego astronoma Clyde’a Tombaugha 18 lutego 1930 roku Pluton był uważany za dziewiątą planetę Układu Słonecznego.

Pluton posiada co najmniej pięć księżyców i jest najjaśniejszym obiektem w Pasie Kuipera, czyli obiektem z Układu Słonecznego, znajdującym się poza orbitą Neptuna. Jego okres obiegu wokół Słońca wynosi 247 lat i ok. 248 dni. Natomiast odległość od naszej gwiazdy jest od 29,66 do 49,31 razy większa od odległości Ziemi od Słońca.


Fotograf Plutona przeleciał obok i „zadzwonił” do NASA
Po raz pierwszy możemy zobaczyć Plutona z taką dokładnością (fot. NASA)

źródło:
Zobacz więcej