RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Izrael: Rosjanie budują w Syrii bazę dla samolotów i śmigłowców

W toczącym się od czterech lat konflikcie w Syrii zginęło ok. 250 tys. ludzi (fot. Stringer/Anadolu Agency/Getty Images)

Według izraelskich władz w Syrii aktywnie działają rosyjscy doradcy wojskowi i żołnierze, którzy zajmują się m.in. budową bazy lotniczej. Ma ona wesprzeć siły prezydenta Baszara al-Asada. Wcześniej o udziale Rosjan w walkach informowali Libańczycy.

Moskwa przyznaje: w Syrii są nasi „doradcy wojskowi”. Według Libańczyków biorą udział w walkach

Rosja po raz pierwszy oficjalnie potwierdziła, że jej wojskowi przebywają w Syrii. Z kolei syryjskie władze poinformowały, że w ostatnim roku w...

zobacz więcej

Minister obrony Izraela Mosze Ja'alon powiedział dziennikarzom, że baza powstaje nieopodal miasta Latakia i ma służyć do przeprowadzania ataków na pozycje Państwa Islamskiego. Rosja od dłuższego czasu twierdzi, że broń, którą dostarcza Syrii, służy do walki z terroryzmem i że czyni to w zgodzie z prawem międzynarodowym.

Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow oświadczył w czwartek, że rosyjscy eksperci wojskowi pomagają syryjskiej armii w opanowaniu sprzętu dostarczanego przez stronę rosyjską, ale nie uczestniczą w działaniach bojowych.

Z kolei rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow oznajmił, że doradcy wojskowi z Rosji przebywają w Syrii już od wielu lat, a ich obecność w tym kraju jest związana z dostawami broni dla syryjskiej armii.

Ciche porozumienie

W czwartek o udziale rosyjskich żołnierzy w potyczkach w Syrii poinformowała agencja Reutera, powołując się na źródła w Libanie.

Elementem międzynarodowej układanki jest także Iran – według nieoficjalnych doniesień z Izraela jeden z głównych irańskich wojskowych Qasem Soleimani spotkał się w sierpniu z prezydentem Władimirem Putinem. Efektem tamtych rozmów ma być właśnie zwiększona aktywność Rosjan w Syrii. Według izraelskiego portalu ynetnews.com w ostatnich dniach także Iran zaczyna wprowadzać swoje siły na terytorium Syrii – granicę miało przekroczyć kilkuset żołnierzy elitarnych jednostek. Teheran i Moskwa wspierają prezydenta Baszara al-Asada, którego odsunięcia od władzy domagają się państwa zachodnie.

źródło:
Zobacz więcej