RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Najbogatsi zapłacą za pomoc imigrantom. Finlandia planuje podnieść podatki

Niedawno Finlandia zadeklarowała, że może przyjąć nawet 30 tys. migrantów (fot. PAP/EPA/Nake Batev)
Niedawno Finlandia zadeklarowała, że może przyjąć nawet 30 tys. migrantów (fot. PAP/EPA/Nake Batev)

Centroprawicowy rząd Finlandii ogłosił w czwartek, że bierze pod uwagę podwyższenie podatku dochodowego wobec najbogatszych obywateli. Uzyskane w ten sposób dodatkowe środki mają pokryć koszty przyjmowania uchodźców i imigrantów. Dodatkowo parlamentarzyści i ministrowie mają nie dostać części wypłat.

KE: Polska ma dodatkowo przyjąć 9 tys. uchodźców. MSZ: to tylko propozycja, teraz będą negocjacje

zobacz więcej

Nowe rozwiązania mają także ograniczyć obciążenia osób z klasy średniej. Według propozycji zgłoszonej przez ministra finansów Alexandra Stubba, osoby zarabiające powyżej 72,3 tys. euro rocznie będą musiały przez dwa lata płacić tzw. podatek solidarnościowy. Obecnie granica jest ustalona na 90 tys. euro rocznie.

Agencja Reutera, która opisuje proponowane zmiany w fińskim systemie finansowym nie precyzuje, ile dodatkowo trafi do państwowej kasy po przyjęciu nowych rozwiązań. Budżet na przyszły rok wynosi 54,1 mld euro, a deficyt 5 mld euro. Wydatki na pomoc migrantom mają wynieść w tym roku ok. 114 mln euro.

Więcej migrantów

Finowie podjęli już decyzję o cięciach w budżetówce. Parlamentarzyści wezmą tydzień bezpłatnego urlopu, a ministrowie zrzekną się tygodniowych dochodów. Fińska gospodarka przeżywa trudne chwile – od czterech lat kurczy się, co jest związane ze spadkiem zapotrzebowania importerów na towary z tego państwa.

Mimo to w zeszłym tygodniu fińskie władze zadeklarowały, że chcą przyjąć dwukrotnie więcej migrantów niż zapowiadały wcześniej. Według nowej propozycji do 5-milionowego kraju może trafić nawet 30 tys. osób. To ponad dwukrotnie więcej, niż według propozycji Komisji Europejskiej miałoby trafić do Polski. Premier Juha Sipila ogłosił nawet, że jest gotowy oddać uchodźcom jeden ze swych domów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej