RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

1 nowa wiadomość

KE: Polska ma dodatkowo przyjąć 9 tys. uchodźców. MSZ: to tylko propozycja, teraz będą negocjacje

Komisja Europejska chce, by Polska przyjęła dodatkowo ponad 9 tysięcy 200 uchodźców. Szef Komisji Jean-Claude Juncker przedstawił plan walki z kryzysem migracyjnym w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Zaproponował, by Unia przyjęła jeszcze 120 tysięcy osób. Jeśli dodać do tego plan Komisji z maja, Wspólnota powinna przyjąć na początek 160 tysięcy uchodźców, z czego Polska prawie 11,5 tysiąca.

W środę szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker przekonywał na forum Parlamentu Europejskiego, że rozwiązanie problemu migrantów, największego od zakończenia II wojny światowej, jest obecnie priorytetem dla Unii Europejskiej. – Apeluję do państw członkowskich, by przyjęły propozycje Komisji dotyczące awaryjnego przesiedlenia w sumie 160 tysięcy osób – mówił.

Szczegóły planu – to ilu uchodźców mają przyjąć poszczególne kraje – przedstawiono w dokumencie opublikowanym przez KE. Już wcześniej wiadomo było, że kluczem przy ich ustalaniu będzie przede wszystkim wielkość PKB poszczególnych krajów oraz liczba ludności. Innymi czynnikami miały być poziom bezrobocia oraz liczba już przyjętych migrantów.
Nie musisz odswieżać strony.
Relacja live odświeża się automatycznie.
18:34 09.09.2015
Węgry deportowały w tym roku ok. 5 tys. imigrantów. W większości przypadków odmówiono im azylu - poinformowała w środę węgierska policja. Od stycznia zatrzymano na granicy z Serbią 172 821 nielegalnych imigrantów.

Jak powiedział naczelnik wydziału ds. kontroli granic Laszlo Balazs, tylko we wtorek zatrzymano 2 770 osób i dodatkowo 691 do środy rano.

Dodał, że w 2015 roku wszczęto śledztwa przeciwko 990 przemytnikom ludzi.

Od początku roku węgierskie władze otrzymały od imigrantów, którzy przekroczyli granicę z Serbią, 160 tysięcy podań o azyl; byli to głównie Syryjczycy i Afgańczycy - podała agencja MTI.
17:45 09.09.2015
Amerykański sekretarz stanu John Kerry zapowiedział, że Stany zwiększą limity przyjęć migrantów z Syrii. Obecne reguły mówią, że do Stanów może przyjechać maksymalnie 1,5 tys. uchodźców i imigrantów z tego kraju.
17:14 09.09.2015
16:10 09.09.2015
Wiceszef grupy parlamentarnej rządzącej na Węgrzech partii Fidesz Gergely Gulyás zapowiedział, że 22 września deputowani zdecydują, czy armia zostanie wysłana do utrzymania porządku na granicy z Serbią. Równocześnie ogłosił, że ustalane przez Komisję Europejską kwoty imigrantów i debata na ten temat „nie mają sensu” do czasu zatrzymania masowej migracji.
Budapeszt już wcześniej zapowiadał, że planuje wesprzeć policję na granicy i wysłać tam wojsko (fot. PAP/EPA/Zoltan Gergely Kelemen)
15:48 09.09.2015
Propozycja KE ws. rozdziału uchodźców jest dla Polski istotnym punktem odniesienia, jednak decydujący będzie wynik dalszych negocjacji w gronie państw UE - powiedział wiceszef MSZ Rafał Trzaskowski. Dodał, że Polska nadal chce, aby sposób zaangażowania danego kraju był pod jego kontrolą. - Mamy dokładną analizę tego, jakie mamy możliwości, ale odnoszenie się w tej chwili do konkretnych kwot byłoby niepoważne, bo teraz będą trwały negocjacje, jaki ma być sposób zaangażowania państw członkowskich - zaznaczył minister.
15:25 09.09.2015
Według nowego Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara w sprawie uchodźców Polska powinna wykazać się solidarnością zarówno wobec krajów Unii Europejskie, jak i wobec ludzi potrzebujących pomocy. Jego zdaniem „licytowanie się na kwoty” nie ma sensu.
15:12 09.09.2015
– Wystarczyłoby, aby każda włoska gmina przyjęła dwóch uchodźców na tysiąc mieszkańców i wtedy problem ich rozmieszczenia w poszczególnych regionach zostałby rozwiązany bez żadnych szkód – powiedział szef MSW Włoch Angelino Alfano.

Minister przypomniał, że w ośrodkach w całych Włoszech przebywa obecnie 95 tysięcy migrantów.

– Stosując wzór: dwóch uchodźców na tysiąc mieszkańców, będziemy mogli przyjąć łącznie 120 tysięcy ludzi bez konsekwencji społecznych, które byłyby nie do zniesienia – objaśnił swój pomysł Alfano.
Do Włoch codziennie przybywają setki migrantów (fot. PAP/EPA/SEBASTIEN CHENAL/MARINE NATIONALE/HANDOUT)
14:50 09.09.2015
Szef Nowoczesnej.pl Ryszard Petru twierdzi, że Polska powinna zgodzić się na przyjęcie imigrantów i krytykuje rząd za brak wypracowanego wspólnego stanowiska. – Z niepokojem obserwuję dygoczące zabiegi pani premier Kopacz. Ja już zupełnie nie wiem, jakie jest stanowisko polskiego rządu. Uważam, że uchodźców powinniśmy przyjmować. Kiedyś, przez prawie 300 lat byliśmy przyjmowani na świecie. Do Brukseli trzeba jeździć, żeby walczyć o pieniądze na tych uchodźców i na system ich przyjmowania, a nie kwoty – stwierdził.
14:22 09.09.2015
Stowarzyszenie „Monar” zaangażowało się w pomoc uchodźcom, którzy mają zostać przyjęci do Polski. – Oferujemy 100 miejsc w placówkach Ruchu Wychodzenia z Bezdomności „Markot” – poinformowała Teresa Sieradzka, pełnomocnik Zarządu Głównego „Monaru”.
14:14 09.09.2015
Zdaniem szefa klubu PiS Mariusza Błaszczaka Polski nie stać na przyjmowanie emigrantów ekonomicznych. – Chociażby z tego powodu, że mamy wysokie bezrobocie, z tego powodu, że ci ludzie chcą przyjeżdżać tylko do Niemiec albo Wielkiej Brytanii – przekonywał. – Czy jesteśmy w stanie zapewnić opiekę lekarską tym ludziom? Czy jesteśmy zapewnić im pracę? Odpowiedzi na te pytania są oczywiste.

– Uchodźcy to ludzie, którzy uciekają z terenu wojny. Kiedy wyjeżdżali z Syrii czy Iraku, wyjeżdżali z państw opanowanych przez wojnę. Ale kiedy wyjeżdżali z Turcji, która nie jest objęta działaniami wojennymi, podobnie jak Węgry, Grecja, jadą w ściśle określonym celu. Chcą do Niemiec – mówił. Stwierdził, że wspierać należy tych, którym grozi utrata życia i niebezpieczeństwo.

Porażka rządu

Szef klubu PiS ocenił, że rząd Ewy Kopacz poniósł porażkę, dopuszczając do narzucenia przez Komisję Europejską przyjęcia przez nasz kraj większej liczby osób niż deklarowana wcześniej. Wyjaśnił, że przedstawicieli jego ugrupowania nie będzie na spotkaniu z szefową rządu.

– Konstytucja stanowi, że rząd odpowiada przed Sejmem. To nie liderzy partii opozycyjnych w gabinecie premiera podejmują decyzje, tylko rząd koalicji PO-PSL. Dlaczego koalicja nie zgodziła się na przedstawienie informacji w sprawie emigrantów (postulował o to klub SLD – red.)? Chodzi im o ustawkę, o to, żeby obciążyć opozycję odpowiedzialnością za porażkę – omówił Błaszczak.
13:45 09.09.2015
W maju Komisja Europejska proponowała, żeby Polska przyjęła 2659 Syryjczyków i Erytrejczyków, którzy przybyli do Włoch oraz Grecji oraz 962 osoby, które od dłuższego czasu przebywają w obozach przejściowych w krajach europejskich nienależących do UE. Dodając to tego kwotę zaproponowaną w środę przez KE – 9287 osób – daje sumę 12908, jaką miałaby przyjąć Polska.
13:41 09.09.2015
Premier Ewa Kopacz zwołała na godz. 16 spotkanie z liderami ugrupowań w Sejmie. Na konsultacje nie stawią się jednak szefowie PiS-u Jarosław Kaczyński, SLD Leszek Miller oraz Janusz Palikot. Na zaproszenie pozytywnie odpowiedział jedynie z wicepremier Janusz Piechociński (PSL).
13:34 09.09.2015
35 mln zł musiałaby zapłacić Polska, gdyby wycofała się z programu relokacji uchodźców.
13:26 09.09.2015
Kandydatka PiS na premiera Beata Szydło powiedziała, że rząd musi wypracować wspólne stanowisko w sprawie migrantów. Zwróciła uwagę na rozdźwięk w wypowiedziach na ten temat Ewy Kopacz i wicepremiera Janusza Piechocińskiego.

Podczas wizyty na Forum Ekonomicznym w Krynicy zapytana, jak rozwiązałaby problem, gdyby była szefem rządu, unikała jednoznacznej odpowiedzi. – Dziś konkret i fakt jest taki, że premierem polskiego rządu jest Ewa Kopacz i bierze odpowiedzialność za to, co dzieje się w Polsce i również bierze odpowiedzialność za sprawy uchodźców. Rząd musi sam dojść do porozumienia, jakie jest jego stanowisko – ucięła.
13:25 09.09.2015
Kanclerz Niemiec Angela Merkel stwierdziła, że ustalenie obowiązkowych kwot to pierwszy krok w rozwiązaniu palącego problemu uchodźców. – Musimy zastanowić się, jak obchodzić się z tymi ludźmi, którzy do nas przyjeżdżają. Nie można mówić, że mamy już określoną maksymalną liczbę i więcej się tym nie zajmujemy, bo jest to sprawą dwóch, trzech czy czterech krajów – przekonywała.
13:19 09.09.2015
Według sugestii Komisji Europejskiej Polska jest na czwartym miejscu pod względem liczby migrantów, których mają przyjąć poszczególne kraje. Najwięcej ma trafić do Niemiec – 31443, dalej są Francja (24031) i Hiszpania (14931). Najmniej uchodźców mają przyjąć Malta (133) i Cypr (274).
13:11 09.09.2015
Komisja Europejska sugeruje, żeby Polska przyjęła dokładnie 9287 uchodźców – 1207 z Włoch, 3901 z Grecji oraz 4179 z Węgier. Tak wynika z listy, do której dotarła korespondentka TVP w Brukseli Magdalena Sobkowiak.
13:40 09.09.2015
Premier Australii Tony Abbott zapowiedział przyjęcie około 12 tysięcy uchodźców z Syrii oraz naloty na pozycje Państwa Islamskiego w Syrii.
Zobacz więcej