Karbala – trzy dni piekła. Jak wyglądała jedna z największych bitew Polaków po II wojnie światowej

W czasie misji stabilizacyjnej w Iraku Polacy stoczyli jedną z największych bitew po II wojnie światowej. 4 kwietnia 2004 r. w Karbali doszło do sześciu bombowych zamachów samobójczych, w których zginęło 140 osób, a ponad 200 zostało rannych. Atak rozpoczął trzy dni piekła – bitwę o ratusz, w której brało udział kilkunastu Polskich żołnierzy.

„Z bandy dzikusów staliśmy się zawodową armią”. „Karbala” odsłania prawdę o Polakach w Iraku

zobacz więcej

To działo się naprawdę, zaledwie 11 lat temu. – Byliśmy przygotowani do operacji typowo stabilizacyjnej, co się przejawiało w strukturze organizacyjnej, w sprzęcie, w przygotowaniu, szkoleniu żołnierzy, a tu przyszło zmagać się w wymiarze typowo wojennym. Operacja obronna, potem operacja zaczepna – powiedział generał broni Edward Gruszka, były dowódca Wielonarodowej Brygadowej Grupy Bojowej, której żołnierze brali udział w bitwie.

Przez prawie 10 lat wydarzenia z Karbali były owiane tajemnicą. Film w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza pt. „Karbala”, który opowiada o wydarzeniach tamtych dni, będzie miał premierę 11 września – 14 lat od zamachów terrorystycznych w Nowym Jorku.

źródło:
Zobacz więcej