RAPORT

Pogarda

„Złoty pociąg” to nie jedyne tajemnicze odkrycie na Dolnym Śląsku. Co znajduje się w tunelu w Walimiu?

Walim chce dotrzeć do obiektu po uzyskaniu wszystkich stosownych zezwoleń (fot. walbrzych.naszemiasto.pl/Dariusz Gdesz)
Walim chce dotrzeć do obiektu po uzyskaniu wszystkich stosownych zezwoleń (fot. walbrzych.naszemiasto.pl/Dariusz Gdesz)

Najnowsze

Popularne

Ponad dwukilometrowy niemiecki tunel ma znajdować się w Walimiu w województwie dolnośląskim – podał portal Wałbrzych naszemiasto.pl.. Jeżeli odkrycie zostanie potwierdzone, będzie to kolejne po „złotym pociągu” znalezisko w tym rejonie.

TVP Info na 65. kilometrze torów. To tutaj spoczywa „złoty pociąg”?

Przysypany głazami, zawalony ziemią i naszpikowany ukrytymi w okolicy minami. Co skrywa w sobie „złoty pociąg”? Eksploratorzy z całego kraju...

zobacz więcej

– Kilka dni temu telefonowali do mnie przedstawiciele gminy Walim i mówili, że mają dokumenty dotyczące jakiegoś znaleziska – powiedział Marek Kowalski, archeolog z wałbrzyskiego oddziału Wojewódzkiego Urząd Ochrony Zabytków. Przy wzgórzu Walim, przylegającego do nieistniejącej już stacji kolejowej miano dokonać odkrycia – przekraczający 2 km długości tunel.

– Sprawy nie komentuję – powiedział Adam Hausman, wójt Walimia. – Mogę tylko powiedzieć, że jako gmina mamy doświadczenie związane z docieraniem do obiektów podziemnych. Przed dwoma laty dokopaliśmy się do sztolni na górze Soboń – dodał.

Jeśli odkrycie zostanie potwierdzone, to władze gminy nie zamierzają wzorować się na Wałbrzychu, którego władze przekazały sprawę „złotego pociągu” do trzech ministerstw, wojewody i wojska. Walim chce sam dotrzeć do obiektu po uzyskaniu wszystkich stosownych zezwoleń oraz sięgając po wsparcie specjalistów, np. saperów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej