RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Strona kościelna nie wyobraża sobie działania w tej materii na własną rękę”. Episkopat ws. uchodźców

Modlitwa w intencji pokoju, odpowiedzialność władzy świeckiej za uchodźców i współpraca Kościoła w ramach Caritas, to główne przesłanie komunikatu wydanego we wtorek przez Konferencje Episkopatu Polski. Prezydium odniosło się tymi słowami do kwestii przyjmowania uchodźców i zaznaczyło, że „nie wyobraża sobie działania w tej materii na własną rękę”.

Watykan czeka na uchodźców. Dwie rodziny zamieszkają po sąsiedzku z papieżem

Dwie rodziny uchodźców, które zostaną przyjęte w Watykanie, zamieszkają blisko papieża. Archiprezbiter bazyliki św. Piotra kardynał Angelo Comastri...

zobacz więcej

W niedzielę papież Franciszek zaapelował, by każda parafia, wspólnota zakonna, klasztor i sanktuarium w Europie przyjęły uchodźców. W specjalnym komunikacie wydanym we wtorek przez Konferencje Episkopatu Polski podano informację, że Kościół jest na to gotowy, ale przy współpracy Caritas Polska.

Prezydium Episkopatu wskazuje konkretną możliwość współpracy, pisząc, że „ze strony Kościoła katolickiego w naszym kraju odpowiedzialną za to przedsięwzięcie powinna być Caritas Polska. Na terenie poszczególnych diecezji za zgodą biskupa diecezjalnego. koordynację zadań związanych z pomocą uchodźcom powinna przejąć Caritas diecezjalna, dysponująca specjalnymi zespołami”.

Episkopat podkreśla także, że strona kościelna „nie wyobraża sobie działania w tej materii na własną rękę, bez współpracy z władzami świeckimi”.

Miejsca dla uchodźców

Diecezjalne Caritas składają już pierwsze deklaracje, co do przyjęcia uchodźców. Na razie w centrali tej organizacji w Warszawie odnotowano, że jej oddziały terenowe mogą przyjąć 500 osób uciekających przed wojną.

W poniedziałek Stowarzyszenie MONAR zadeklarowało, że do swoich placówek pomocowych w całym kraju może przyjąć 100 uchodźców. Miejsca dla nich znajdują się w domach dla kobiet z dziećmi i w placówkach dla bezdomnych.

Gotowość przyjęcia 15 rodzin uchodźców deklaruje Archidiecezja Wrocławska. Pod swój dach chcą ich też przyjąć rodziny ze Szczecina. Zgłaszają się także m.in. wolontariusze władający arabskim.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej