RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Szybciej i prościej. Radykalne zmiany w procedurze unieważnienia małżeństwa

Papież Franciszek wprowadził zasadnicze zmiany w anulowaniu małżeństw kościelnych. Procedura będzie uproszczona, a biskupi mają w większym stopniu pomagać rozwodnikom. Zmiany wejdą w życie 8 grudnia br.

Papież Franciszek chce, aby unieważnienie małżeństwa kościelnego było bezpłatne

Papież Franciszek wyznał w piątek, że chciałby, aby wszystkie procesy kanoniczne w sprawie orzekania nieważności małżeństwa były bezpłatne....

zobacz więcej

Sakrament małżeństwa w dalszym ciągu pozostaje „nienaruszony”, ale ułatwione ma być unieważnianie takich związków. Franciszek postanowił, że dla stwierdzenia nieważności małżeństwa nie będzie już konieczne zgodne orzeczenie dwóch sądów kościelnych.

Wiele par krytykowało dotychczasowe procedury jako uciążliwe, długotrwałe i kosztowne. Teraz sądy kanoniczne wydają dekrety uznające śluby kościelne za nieważne w przypadku stwierdzenia m in. niedojrzałości psychicznej, podstęp przy zawieraniu małżeństwa czy zawarcie związku pod przymusem. Teraz odbędzie się to szybciej i sprawniej.

Rozwody za darmo?

Papież jest także zdania, że cała procedura unieważniająca małżeństwa powinna być darmowa. – Jakże bym chciał, aby wszystkie procesy były bezpłatne – powiedział Franciszek na początku tego roku. Papież stwierdził, że w każdym trybunale kościelnym powinni być adwokaci niepobierający opłat, co zapewniłoby wszystkim wiernym „realny dostęp do wymiaru sprawiedliwości Kościoła”.

Papież o rozwodnikach: wydają się być ekskomunikowani. Trzeba trochę bardziej otworzyć drzwi

Osoby rozwiedzione w Kościele wydają się „de facto ekskomunikowane” – uważa papież Franciszek. Tak ocenił ich sytuację w obszernym wywiadzie dla...

zobacz więcej

Franciszek o aborcji

To nie jedyna w ostatnim czasie rewolucyjna decyzja Franciszka. Papież pozwoli księżom, by udzielali rozgrzeszenia kobietom, które dokonały aborcji.

Papież zwrócił uwagę na „egzystencjalne i moralne męki”, które przeżywają kobiety po aborcji. Franciszek od początku swojego pontyfikatu stara się otworzyć Kościół na osoby, które dotychczas były potępiane przez Watykan. Za przeprowadzanie lub poddawanie się aborcji groziła nawet ekskomunika.

Franciszek zapewnił, że spotkał wiele kobiet, które nosiły w sercu „blizny pozostawione przez ten ciężki i bolesny wybór”. – To, co się wydarzyło, jest głęboko niesłuszne; jednakże tylko wtedy, gdy zrozumie się to w prawdzie, można nie stracić nadziei – pisze papież.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej