RAPORT

Wojna na Ukrainie

Niemiecki wywiad ma dowody na użycie gazu musztardowego przez Państwo Islamskie

(fot. Mamun Ebu Omer/Anadolu Agency/Getty Images)
(fot. Mamun Ebu Omer/Anadolu Agency/Getty Images)

Dowody świadczące o użyciu gazu musztardowego przez Państwo Islamskie (IS) w północnym Iraku zebrał niemiecki wywiad – poinformowała w poniedziałek gazeta „Bild”. Agenci BND pobrali próbki krwi od Kurdów, poszkodowanych w starciach z IS.

Państwo Islamskie z bronią nuklearną? Organizacja odłożyła już „miliardy dolarów”

Terroryści Państwa Islamskiego stanowią coraz większe zagrożenie nie tylko dla Syrii,Iraku i Libanu, ale także całego świata. Organizacja chwali...

zobacz więcej

„Bild” zacytował szefa BND Gerharda Schindlera, według którego użyty gaz musztardowy albo pochodził ze starych zapasów irackich, jeszcze z okresu rządów Saddama Husajna, albo został wyprodukowany przez dżihadystów, kiedy IS zajęło uniwersytet w Mosulu.

W połowie sierpnia „Wall Street Journal” pisał, że przedstawiciele władz USA sądzą, że IS użyło w Iraku przeciwko siłom kurdyjskim gazu musztardowego. Według dziennika dżihadyści mogli wejść w posiadanie gazu musztardowego w Syrii albo w Iraku.

To nie pierwsze oskarżenia

Dżihadyści z IS byli już w przeszłości oskarżani o stosowanie przeciwko kurdyjskim bojownikom broni zawierającej toksyczny gaz. Kurdyjska organizacja Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG) i przedstawiciele Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka w lipcu zgłaszali ataki chemiczne przeciwko Kurdom w prowincji Al-Hasaka na północnym wschodzie Syrii. Nie udało się ustalić, jakich konkretnie użyto środków.

W marcu rząd autonomicznego irackiego Kurdystanu twierdził, że dysponuje dowodami na wykorzystanie przez IS chloru jako broni chemicznej przeciwko siłom kurdyjskim.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej