KE podzieli kolejnych 120 tys. imigrantów pomiędzy kraje Unii. W sumie około 12 tys. miałoby trafić do Polski

Ponad 40 tys. uchodźców miałyby przyjąć Niemcy, a 30 tys. Francja w ramach proponowanego przez Komisję Europejską planu rozdzielenia łącznie 160 tys. uchodźców między kraje unijne – poinformowało w poniedziałek źródło w UE, na które powołuje się agencja Reutera. Do Polski miałoby trafić niespełna 12 tys. osób.

Kraje, które odmówią przyjęcia uchodźców, będą musiały zapłacić? KE rozważa nowe rozwiązania

Komisja Europejska rozważa pomysł, by kraje UE, które odmówią przyjęcia do siebie narzuconej im z góry liczby uchodźców, musiały złożyć się na...

zobacz więcej

Jak dowiedziała się korespondentka TVP Magdalena Sobkowiak, z programu mogą zostać wyłączone kraje objęte klęską żywiołową i takie, za których granicami toczy sie wojna. W takim przypadku dany kraj ma wpłacić do unijnego budżet 0,02 proc. swojego PKB.

Szef KE Jean-Claude Juncker ma przedstawić tę propozycję w środę w Parlamencie Europejskim.

Komisja w piątek oficjalnie potwierdziła, że chce zaproponować relokację między kraje UE dodatkowych 120 tys. imigrantów oprócz 40 tys., których rozdzielenie zaproponowała w czerwcu. Ma to odciążyć Węgry, Grecję i Włochy, do których przybywa obecnie najwięcej imigrantów.

Nowe liczby

Spośród dodatkowych 120 tys. uchodźców na Niemcy przypadłoby 31 443 uchodźców, na Francję – 24 031, na Hiszpanię – 14 921, a do Polski miałoby trafić 9 287 osób. Pisał o tym w niedzielę niemiecki tygodnik „Welt am Sonntag”.

W sumie prawie 12 tys. uchodźców do Polski?

Według planów KE kraje Unii miałyby w sumie podzielić między siebie 160 tysięcy uciekinierów z regionów objętych konfliktami, głównie z Syrii i Erytrei. W maju KE zaproponowała już relokację 40 tysięcy uchodźców, docierających do Włoch i Grecji; na Polskę przypadło wówczas 2 659 osób, ale rząd w Warszawie zadeklarował przejęcie od Włoch i Greków 1100 uchodźców oraz zaoferował 900 miejsc dla uchodźców przesiedlanych bezpośrednio z obozów poza UE.

Według obu propozycji Komisji Europejskiej Polska miałaby przyjąć w sumie 11 946 osób.

Kraje bezpieczne

Unijne źródło przekazało również, że Komisja planuje umieścić Turcję i wszystkie nienależące do UE państwa zachodniobałkańskie na uaktualnionej liście tzw. krajów bezpiecznych. Oznacza to, że wnioski azylowe obywateli tych państw byłyby rozpatrywane w przyspieszonym trybie, prowadząc w większości przypadków do ich deportacji.

źródło:
Zobacz więcej