Wrocław nie chce metra. Lokalne referendum niewiążące, ale miasto zastosuje się do wskazań

Włodarze Wrocławia zapytali mieszkańców m.in. o metro, imprezy kulturalne i rewitalizację kamienic (fot. flickr.com/Klearchos Kapoutsis)

Oprócz głosowania w referendum ogólnopolskim, wrocławianie wzięli też udział w lokalnym plebiscycie dot. spraw miejskich. Choć może bardziej nie wzięli, bo do lokali wyborczych udało się zaledwie nieco ponad 10 proc. uprawnionych. – Frekwencja świadczy o tym, że próba zbliżenia się do form demokracji bezpośredniej jest dość trudna – skomentował prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Są cząstkowe wyniki referendum. Frekwencja na poziomie 7,48 proc.

Najpóźniej około godziny osiemnastej poznamy wyniki ogólnokrajowego referendum. Będą one wiążące, jeśli do urn poszło co najmniej 50 proc....

zobacz więcej

Poziom frekwencji oznacza, że wynik głosowania nie jest wiążący dla władz miasta. Inicjatorem referendum był prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, który i tak podziękował wrocławianom, którzy oddali głosy w lokalnym referendum. W jego ocenie niska frekwencja pokazała, że „próba zbliżenia się do „różnego rodzaju form demokracji bezpośredniej jest dość trudna”. – Wynik, jeśli chodzi o frekwencję, nie jest bardzo wysoki, ale - tak jak wcześniej informowaliśmy - jest on dla nas w tym sensie wiążący, że do wszystkich wskazań wrocławian się zastosujemy - podkreślił prezydent.

Wrocławianie w głosowaniu byli pytani m.in. o budowę w przyszłości metra w stolicy Dolnego Śląska. 53,3 proc. głosujących opowiedziało się przeciwko takiemu rozwiązaniu. Na pytanie: „Czy jesteś za ochroną historycznego centrum Wrocławia poprzez stopniowe ograniczanie ruchu samochodowego w centrum, czyli na obszarze tzw. Parku Kulturowego >>Stare Miasto<<”, 67,5 proc. mieszkańców, którzy wzięli udział w głosowaniu, odpowiedziało „tak”.

Zerowa frekwencja w jednej z komisji obwodowych. Nie zagłosowała żadna osoba

– Z protokołów chociażby pani komisarz z Częstochowy wynikało, że w jednej komisji obwodowej nie zgłosiła się żadna osoba – poinformował zastępca...

zobacz więcej

„Za” imprezami i rewitalizacją kamienic

Na kolejne pytanie referendalne: „Czy jesteś za tym, aby w przyszłości Wrocław ubiegał się o organizację imprez kulturalnych i sportowych o znaczeniu międzynarodowym, takich jak Europejska Stolica Kultury 2016 i World Games 2017?” - także większość głosujących odpowiedziała pozytywnie. „Za” głosowało 71,8 proc.

Wrocławianie pozytywnie odpowiedzieli również na pytanie: „Czy jesteś za zwiększeniem nakładów na rewitalizację kamienic oraz wnętrz międzyblokowych i podwórek?”. W tym przypadku „za” było 89 proc. głosujących.

Miasto wyjdzie naprzeciw mieszkańcom

Dutkiewicz podkreślił, że miasto nie będzie prowadzić prac przygotowawczych do budowy metra we Wrocławiu. – Głosowanie wykazało również, że jest silna legitymacja do organizacji dużych imprez we Wrocławiu, że mieszkańcy chcą stopniowego ograniczania ruchu kołowego w historycznej części miasta oraz że będziemy zwiększać nakłady na rewitalizację kamienic i wnętrz międzyblokowych” - powiedział prezydent.

Dodał, że nakłady na remonty kamienic w ciągu najbliższych lat wzrosną o co najmniej 100 procent. Podkreślił również, że ograniczenia ruchu kołowego w centrum miasta nie oznaczają „natychmiastowego zamknięcia ulic dla samochodów”. – Mówimy raczej o tym, by w różnych obszarach uspokajać ruch kołowy i w pierwszym kroku będzie to dotyczyć Dzielnicy Czterech Świątyń - powiedział Dutkiewicz.

Niedzielne głosowanie było pierwszym referendum lokalnym w powojennej historii Wrocławia.

Wrocławianie nie wykazali dużego zainteresowania referendum (fot. PAP/Maciej Kulczyński)

źródło:

Zobacz więcej