RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Merkel o polityce Niemiec ws. uchodźców: mieszkania i pomoc materialna, 10 tys. wolontariuszy i więcej policjantów

Kanclerz Angela Merkel przedstawiła wstępny plan pomocy uchodźcom (fot. Anadolu Agency/Contributor / Getty Images)
Kanclerz Angela Merkel przedstawiła wstępny plan pomocy uchodźcom (fot. Anadolu Agency/Contributor / Getty Images)

Imigrantom musimy zapewnić miejsca pracy i godne warunki życia. Będziemy apelować do społeczności muzułmańskiej, aby współpracowała z rządem – powiedziała kanclerz Angela Merkel podczas poniedziałkowej konferencji, apelując jednocześnie do krajów UE o solidarność ws. uchodźców.

Dodatkowe pieniądze na pomoc uchodźcom. Niemcy dokładają 6 miliardów euro

Władze Niemiec przeznaczą na pomoc uchodźcom dodatkowe 6 miliardów euro – zdecydował rząd Angeli Merkel podczas pilnego, nocnego posiedzenia....

zobacz więcej

Merkel podziękowała wszystkim, którzy są zaangażowani w pomoc uchodźcom. – Możemy być dumni z naszego kraju. Musimy podjąć szereg różnych kroków, które pomogą nam w rozwiązaniu tego problemu i przezwyciężeniu kryzysu – powiedziała kanclerz, zaznaczając, że problem uchodźców, to sprawa całej Europy.

– Musimy o tym rozmawiać i zgłębić powód tego kryzysu. Trzeba pomóc osobom, które uciekają z terenów objętych wojną. Może różnimy się w pewnych kwestiach, ale musimy działać solidarnie. Ci, którzy potrzebują pomocy i ochrony muszą ją uzyskać, nie tylko w Niemczech, ale i w Europie – podkreśliła Merkel.

Uchodźcy zalewają Niemcy. Tylko w weekend przybyło ich 20 tysięcy

Niemal 20 tys. uchodźców syryjskich – dwa razy więcej niż początkowo się spodziewano – przyjechało podczas weekendu z Węgier przez Monachium do...

zobacz więcej

Mieszkania, ochrona i miejsca pracy

Angela Merkel przedstawiła wstępny plan działania na rzecz pomocy uchodźcom. – Chcemy rozdzielić koszty między kraje związkowe. Decyzje w tej kwestii zapadną do 25 września. Kalendarz na wrzesień jest zapełniony, bo chcemy rozwiązać większość problemów, żeby w październiku przejść do podstaw prawnych na najniższym poziomie administracyjnym, po to żeby można było przyjąć tych uchodźców – powiedziała Merkel.

Kanclerz zaznaczyła, że Niemcy są przygotowane na przyjęcie większej liczby uchodźców. – Potrzeba od 15 do 20 tys. mieszkań i musimy je zapewnić. Zostanie stworzone 10 tys. etatów dla wolontariuszy, którzy zajmują się pomocą. Ze strony republiki będziemy współpracować z poszczególnymi krajami związkowymi, żeby zapewnić bezpieczeństwo, co oznacza dodatkowe miejsca pracy w policji – poinformowała Merkel, zapewniając też o dostępności pakietów socjalnych, których wysokość będzie jeszcze ustalana.

teraz odtwarzane
Angela Merkel przedstawiła wstępny plan pomocy uchodźcom

Tryb pilny ws. kryzysu imigracyjnego. Szefowie rządów Austrii, Słowacji i Czech spotkają się w Bratysławie

zobacz więcej

Problem imigrantów ekonomicznych

W swoim oświadczeniu kanclerz Merkel poruszyła problem, jakim dla kraju są imigranci ekonomiczni z Bałkanów Zachodnich. Niemcy przyjmą podział na kraje bezpieczne i niebezpieczne – imigranci z krajów bezpiecznych dostaną miesięczne „kieszonkowe”, po czym będą zmuszeni wrócić do swoich krajów.

Niemcy chcą skupić się na pomocy uchodźcom wojennym. Według wstępnych zapowiedzi, nasi zachodni sąsiedzi przyjmą do końca tego roku 800 tys. uchodźców.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej