RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Dodatkowe pieniądze na pomoc uchodźcom. Niemcy dokładają 6 miliardów euro

Uchodźcy na dworcu w Monachium (fot. PAP/EPA/SVEN HOPPE)
Uchodźcy na dworcu w Monachium (fot. PAP/EPA/SVEN HOPPE)

Władze Niemiec przeznaczą na pomoc uchodźcom dodatkowe 6 miliardów euro – zdecydował rząd Angeli Merkel podczas pilnego, nocnego posiedzenia. Szacuje się, że w weekend do samego Monachium przyjechało około 20 tysięcy osób ubiegających się o azyl.

Australia odciąży Europę. „Jesteśmy gotowi przyjąć większą liczbę uchodźców”

Australia przyjmie na pewien czas zwiększoną liczbę uchodźców z Iraku i Syrii – zapowiedział premier tego kraju Tony Abbott. Obiecał też wsparcie...

zobacz więcej

Podczas nocnego spotkania w urzędzie kanclerskim podjęto decyzję o wsparciu niemieckich samorządów kwotą 3 miliardów euro. Kolejne 3 miliardy na pomoc uchodźcom znajdą się także w przyszłorocznym budżecie federalnym.

Zmiany w pomocy

Jednocześnie władze Niemiec zaostrzyły niektóre przepisy dotyczące postępowania azylowego. Zdecydowano, że w jego pierwszej fazie uchodźcy nie będą otrzymywać pomocy pieniężnej, tylko materialną. Poszerzono też listę tzw. krajów bezpiecznych, których obywatele mają o wiele mniejsze szanse na pozostanie w Niemczech. Znalazły się na niej Albania, Kosowo i Czarnogóra.

Szacuje się, że w tym roku do Niemiec przybędzie około 800 tysięcy uchodźców. W weekend tylko do Monachium przyjechało 20 tysięcy osób; dziś może przybyć kolejne 10 tysięcy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej