RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Australia odciąży Europę. „Jesteśmy gotowi przyjąć większą liczbę uchodźców”

Premier Australii zapowiedział, że jego kraj na pewien czas przyjmie zwiększoną pulę uchodźców z Iraku i Syrii (fot. PAP/EPA/ZSOLT SZIGETVARY)
Premier Australii zapowiedział, że jego kraj na pewien czas przyjmie zwiększoną pulę uchodźców z Iraku i Syrii (fot. PAP/EPA/ZSOLT SZIGETVARY)

Australia przyjmie na pewien czas zwiększoną liczbę uchodźców z Iraku i Syrii – zapowiedział premier tego kraju Tony Abbott. Obiecał też wsparcie finansowe dla agendy ONZ ds. uchodźców.

Tryb pilny ws. kryzysu imigracyjnego. Szefowie rządów Austrii, Słowacji i Czech spotkają się w Bratysławie

zobacz więcej

Australia zabrała głos w sprawie kryzysu związanego z napływem imigrantów. Premier Tony Abbott podkreślił, że to nie pierwszy raz, kiedy jego kraj pomaga uchodźcom.

– Jesteśmy gotowi przyjąć więcej osób z terenów ogarniętych wojną w ramach naszego programu pomocy humanitarnej uchodźcom. Chcę zaznaczyć, że już teraz sporo robimy w tej kwestii. W ostatnim roku przyjęliśmy prawie cztery i pół tysiąca uchodźców z terenów ogarniętych wojną – chodzi o wschodnią Syrię i północny Irak – powiedział Abbott.

Premier Australii obiecał również zwiększenia wsparcia finansowego na rzecz imigrantów. – Jesteśmy też skłonni zapewnić większe finansowe wsparcie agendzie ONZ ds. uchodźców w najbliższych tygodniach i miesiącach. Od 2011 roku przekazaliśmy w związku z syryjskim kryzysem wsparcie humanitarne warte 155 milionów dolarów. Tylko w tym roku przeznaczyliśmy sto milionów dla całego Bliskiego Wschodu – dodał premier.

Fala uchodźców szturmuje Europę

Aż 20 tys. uchodźców syryjskich – dwa razy więcej niż początkowo się spodziewano – przyjechało tylko podczas weekendu z Węgier przez Monachium do Niemiec – poinformowała w nocy z niedzieli na poniedziałek rzeczniczka rządu Górnej Bawarii Simone Hilgers.

Władze Austrii i Niemiec wydały wcześniej zgodę na wjazd migrantów na swe terytoria. Berlin i Wiedeń zgodziły się przyjąć tę grupę uchodźców bez kontroli i biurokratycznych procedur. Berlin podkreśla, że była to jednorazowa decyzja wynikająca z nadzwyczajnej sytuacji, w jakiej znaleźli się uchodźcy.

Niemcy i Austria domagają się zwołania nadzwyczajnego szczytu UE w celu rozwiązania kryzysu migracyjnego. Niemcy spodziewają się w tym roku co najmniej 800 tys. azylantów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej