RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Tryb pilny ws. kryzysu imigracyjnego. Szefowie rządów Austrii, Słowacji i Czech spotkają się w Bratysławie

Premierzy Czech, Słowacji i kanclerz Austrii spotkają się w poniedziałek w Bratysławie. Pilną naradę zwołano, by porozmawiać o problemie uchodźców docierających do Europy. Spośród trzech krajów uczestniczących w rozmowach jedynie Austria szeroko otworzyła drzwi dla imigrantów.

Uchodźcy zalewają Niemcy. Tylko w weekend przybyło ich 20 tysięcy

Niemal 20 tys. uchodźców syryjskich – dwa razy więcej niż początkowo się spodziewano – przyjechało podczas weekendu z Węgier przez Monachium do...

zobacz więcej

Po tym, jak Austria zgodziła się przyjąć uchodźców, na jej teren przyjechało z sąsiednich Węgier prawie 12 tys. osób. Czechy i Słowacja też odczuwają falę imigrantów. Wielu uchodźców – wyjeżdżając z Węgier i zmierzając do Austrii lub Niemiec – wsiada do pociągów, które jadą przez Pragę i Bratysławę. Premierzy Czech i Słowacji nie zamierzają jednak zamykać tych tras dla składów z imigrantami. Wręcz przeciwnie. Już w ubiegłym tygodniu czeski i słowacki rząd deklarował, że jeśli dojdzie do porozumienia między Niemcami, a Węgrami w sprawie tranzytu imigrantów, to oba te kraje stworzą specjalny korytarz kolejowy, który pozwoli na sprawny przepływ uchodźców.

Będzie szczyt ws. kryzysu?

Przyjmująca na siebie ciężar pomagania uchodźcom Austria jest niezadowolona z biernej postawy wielu państw. Kanclerz Werner Faymann zaapelował o zwołanie szczytu Unii Europejskiej w sprawie migrantów. Stwierdził, że „dobra wola jego kraju w tej kwestii może być jedynie czasowa”. Zaznaczył, że „należy jak najszybciej przyjąć wspólną politykę wobec uchodźców”.

Potrzebna wspólna polityka UE

W nocy z piątku na sobotę Austria zgodziła się przyjąć uchodźców masowo napływających na Węgry. Części z nich zostanie umożliwione przedostanie się do Niemiec. – Działania tego typu nie mogą stanowić rozwiązania – powiedział Faymann.

Wyjaśnił, że to rozwiązanie „czasowe”, którego celem jest wykazanie „dobrej woli Wiednia” wobec nadzwyczajnej sytuacji. Kanclerz Austrii zaapelował o zwołania szczytu Wspólnoty, który według niego powinien odbyć się niezwłocznie po zaplanowanym na 14 września spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych krajów członkowskich. – Nie ma alternatywy dla wspólnego europejskiego rozwiązania – wyjaśnił.

Kolejna fala uchodźców usiłuje dostać się do Austrii i Niemiec przez kraje Europy Środkowej. Tylko w weekend do Niemiec przyjechało z Węgier niemal 20 tys. syryjskich uchodźców, dwa razy więcej, niż początkowo się spodziewano.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej