RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Uchodźcy zalewają Niemcy. Tylko w weekend przybyło ich 20 tysięcy

Już 20 tys. uchodźców dotarło do Niemiec (fot. PAP/EPA/SVEN HOPPE)
Już 20 tys. uchodźców dotarło do Niemiec (fot. PAP/EPA/SVEN HOPPE)

Niemal 20 tys. uchodźców syryjskich – dwa razy więcej niż początkowo się spodziewano – przyjechało podczas weekendu z Węgier przez Monachium do Niemiec – poinformowała w nocy z niedzieli na poniedziałek rzeczniczka rządu Górnej Bawarii Simone Hilgers.

Niemcy mają przyjąć ponad 30 tysięcy uchodźców, Polska – 8 tysięcy. KE szykuje klucz

Komisja Europejska przygotowuje klucz, według którego kraje Unii mają przyjąć grupę 120 tysięcy uchodźców. Najwięcej – blisko 31,5 tysiąca – ma...

zobacz więcej

Część azylantów została ulokowana na terenie Bawarii, innych przewieziono m.in. do Północnej Nadrenii-Westfalii i Turyngii.

Granica możliwości

Rzeczniczka zaznaczyła, że możliwości Bawarii przyjmowania nowych uciekinierów wyczerpują się. – Zbliżamy się w szybkim tempie do granicy (możliwości) – powiedziała Hilgers cytowana przez agencję dpa.

Fala uchodźców na niespotykaną dotychczas skalę to skutek decyzji kanclerz Angeli Merkel o otwarciu granicy dla osób, które przez wiele dni koczowały na dworcu w Budapeszcie, a następnie na piechotę wyruszyły w kierunku granicy z Austrią. Węgierskie władze przewiozły ich w sobotę rano autobusami na granicę z Austrią, skąd pociągami pojechali do Niemiec.

Zeman popiera Klausa. „Nie twórzmy fałszywego poczucia solidarności z migrantami”

Prezydent Czech Milosz Zeman poparł petycję antyimigracyjną wystosowaną w sobotę przez Vaclava Klausa, jego eurosceptycznego poprzednika. Klaus...

zobacz więcej

Jednorazowa decyzja

Władze Austrii i Niemiec wydały wcześniej zgodę na wjazd migrantów na swe terytoria. Berlin i Wiedeń zgodziły się przyjąć tę grupę uchodźców bez kontroli i biurokratycznych procedur. Berlin podkreśla, że była to jednorazowa decyzja wynikająca z nadzwyczajnej sytuacji, w jakiej znaleźli się uchodźcy.

Niemcy i Austria domagają się zwołania nadzwyczajnego szczytu UE w celu rozwiązania kryzysu migracyjnego. Niemcy spodziewają się w tym roku co najmniej 800 tys. azylantów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej