RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Wraca wirus Ebola. Tysiąc osób w Sierra Leone poddano kwarantannie

Na ebolę zmarło w Afryce Zachodniej ponad 11 tysięcy osób (fot. Wikipedia/CDC)
Na ebolę zmarło w Afryce Zachodniej ponad 11 tysięcy osób (fot. Wikipedia/CDC)

Najnowsze

Popularne

Ledwie kilka dni temu ostatnia osoba opuściła szpital w Freetown, stolicy Sierra Leone, po wyleczeniu eboli, a już ta groźna powraca w tym samym państwie. Właśnie poddano ścisłej kwarantannie tysiąc osób.

Ze szpitala tanecznym krokiem. Ostatnia pacjentka wyleczona z eboli opuściła klinikę w Sierra Leone

Była epidemia i trauma z powodu setek ofiar. Jest radość i fiesta. Sierra Leone przez ponad rok zmagała się z epidemią eboli. Wygląda jednak na to,...

zobacz więcej

W czwartek zmarła 67-letnia kobieta zarażona wirusem. W efekcie władze musiały zarządzić od nowa akcję prewencyjną. Kwarantannę przeprowadza się we wsi Sellakaffta. Ludzie nie mogą wchodzić do nie swoich domów, wprowadzono także godzinę policyjną.

Ledwie w ubiegły piątek szpital na obrzeżach Freetown opuściła Adama Sankoh, ostatnia pacjentka zarażona wirusem. Uczyniła to tanecznym krokiem. Wydawało się, że Sierra Leone uporała się z epidemią. Nie na długo.

Radość w Liberii

Równolegle Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że sąsiadująca ze Sierra Leone Liberia jest wolna od choroby. Właśnie minęły 42 dni od ostatniego zakażenia. To już drugi raz w tym roku gdy ten kraj został ogłoszony za wolny od eboli.

– Dziś mamy powody do radości, ale nie możemy zapominać, że dopóki w naszym regionie chora jest choć jedna osoba, ebola pozostaje groźna – przekonuje Francis Kateh, wiceminister zdrowia Liberii.

11 tysięcy ofiar

Nadal dochodzi do nowych zakażeń w sąsiedniej Gwinei. Najnowsza epidemia eboli pochłonęła w Afryce Zachodniej ponad 11 tysięcy ofiar.

Niedawno lekarze otrzymali nową broń w walce ze śmiertelnie groźną gorączką krwotoczną powodowaną przez wirusa Ebola. Szczepionka rVSV-ZEBOV w 100 proc. chroni przed zachorowaniem. Ponieważ okazała się bezpieczna, szczepione będą także dzieci.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej