Uchodźcy uciekają z obozów na Węgrzech. Kilkaset osób przerwało kordon wokół dworca Keleti i ruszyło piechotą na Zachód

– Ponad 300 uchodźców z większej grupy, która utknęła na dworcu kolejowym Keleti w Budapeszcie, przerwało policyjny kordon i zdołało uciec – podała węgierska agencja MTI w piątek po południu. Wcześniej imigranci grozili, że jeżeli ruch pociągów nie zostanie przywrócony, to wyruszą z dziećmi pieszo do Niemiec. Jest pierwsza ofiara śmiertelna ostrego kryzysu w węgierskich ośrodkach dla uchodźców. Pakistańczyk zmarł na dworcu w miejscowości Bicske podczas ucieczki z pociągu blokowanego przez kilkuset imigrantów, którzy nie chcieli wjechać do obozu.

„Nie możemy odwracać wzroku”. Zdjęcie martwego chłopca na plaży rozgrzało dyskusję na temat uchodźców

Zdjęcie martwego chłopca, którego fale wyrzuciły na brzeg tureckiej plaży wstrząsnęło całym światem. Szokujący obraz stał się „hitem” internetu,...

zobacz więcej

Od wtorku policja uniemożliwia tysiącom uchodźców wyjazd z dworca Keleti do Austrii i Niemiec, mimo że kupili bilety. Ludzie ci oblegają plac przed stacją, prowadzące do niej przejście podziemne i sąsiednie ulice. Władze w Budapeszcie argumentowały, że Węgry usiłują egzekwować prawo UE, na mocy którego każdy, kto chciałby poruszać się wewnątrz Unii, powinien mieć ważny paszport i wizę Schengen.

Tymczasem szef wiedeńskiej policji Gerhard Puerstl oświadczył w czwartek, że uchodźcy przybywający z Węgier do stolicy Austrii nie będą rejestrowani ani poddawani kontrolom, a ich podróż dalej na Zachód nie będzie utrudniana.

AFP podkreślała przed południem w piątek w relacjach z Keleti, że ludzie przygotowują się, by pieszo udać się do austriackiej stolicy. Nieco później nadeszła wiadomość, że policja zamknęła autostradę M1 – trasę wylotową z Budapesztu w kierunku Austrii.

Po południu węgierska agencja MTI podała, że grupa ponad 300 uchodźców przebywających na dworcu przerwała policyjny kordon i zdołała uciec.

Pociąg, do którego wsiedli imigranci, był pułapką. Policja siłą usuwa dziennikarzy z dworca

Węgierska policja użyła pałek, wypychając dziennikarzy z dworca kolejowego w Bicske, ok. 40 km od Budapesztu, gdzie zatrzymano pociąg pełen...

zobacz więcej

Napięta sytuacja w obozie pod Budapesztem

W czwartek policja przestała blokować Keleti, jednak żaden pociąg nie odjechał do krajów zachodnich. Skład, który wyruszył tego dnia z uchodźcami zamiast dojechać do Sopronu przy granicy z Austrią, został zatrzymany w miejscowości Bicske, około 40 km od Budapesztu. Znajduje się tam duży ośrodek dla uchodźców.

Policja otoczyła pociąg, jednak większość znajdujących się w nim ludzi odmówiła wyjazdu do ośrodka. Uchodźcy obawiają się, że jeśli zostaną zarejestrowani na Węgrzech, nie będą mogli udać się dalej do Niemiec.

Zmarł Pakistańczyk; „uderzył głową o szynę”

Telewizja M1 przekazała w piątek, że noc minęła spokojnie, ale rano doszło do protestów; imigranci wznosili plakaty z hasłami, że ich celem są Niemcy i nie chcą zostać skierowani do ośrodka dla uchodźców na Węgrzech.

Uchodźcy idą przez Budapeszt (fot. PAP/EPA/ZOLTAN BALOGH )

Uchodźcy, którzy udusili się w ciężarówce, mieli ze sobą komórki. Dotąd nie nawiązano kontaktu z ich rodzinami

Uchodźcy z Syrii, Iraku i Afganistanu, a wśród nich dziewczynka w wieku poniżej dwóch lat oraz trzej chłopcy mający od 8 do 10 lat udusili się w...

zobacz więcej

Około 350 osób z tego pociągu przerwało w ciągu dnia kordon policji, chcąc wyruszyć do Austrii. W pewnej chwili Pakistańczyk w wieku ok. 50 lat upadł na torach. Personel medyczny próbował go reanimować na próżno. Policja zapewnia, że nie ścigała uciekających. Węgierska telewizja poinformowała, że Pakistańczyk upadł i uderzył głową o szynę.

Tego dnia po południu podano, że grupa 64 uchodźców zdołała uciec. Według danych ogłoszonych przez węgierską policję, w czwartek wieczorem w pociągu w Bicske było około 500 imigrantów.

Uchodźcy eskortowani przez policję z pociągu do autobusu na dworcu w Bicske (fot. PAP/EPA/HERBERT P. OCZERET)

Orban nie wyklucza budowy muru na granicy z Chorwacją. Węgrzy odgrodzili się już od Serbii

Premier Węgier zasugerował, że jeśli presja migracyjna będzie coraz większa, na granicy z Chorwacją może powstać mur. Viktor Orban mówił o tym w...

zobacz więcej

Bunt w obozie dla uchodźców w Roeszke na południu

W piątek doszło też do ucieczki z obozu w Roeszke na południu Węgier przy granicy z Serbią. Uchodźcy – wg niektórych źródeł 300, wg innych 1500 osób – przedarli się przez ogrodzenie i starli z policją. Służby rozpoczęły pościg i otoczyły kordonem obóz. Zablokowano ruch na pobliskiej autostradzie.

Ostatecznie policja schwytała wszystkich zbiegłych i ponownie umieściła ich w zatłoczonym ośrodku. Kilkuset policjantów w pełnym rynsztunku i z tarczami w dłoniach wciąż patroluje obóz. Niektórych imigrantów zaprowadzono do autobusów, którymi mieli odjechać do innych ośrodków.

Policja poinformowała, że pozostała w obozie w Roeszke grupa 2,3 tys. uchodźców groziła buntem i ucieczką, jeśli w ciągu dwóch godzin nie zostaną spełnione ich żądania.

Uchodźcy idą przez Budapeszt (fot. PAP/EPA/ZSOLT SZIGETVARY)

Niemcy nie wiedzą, gdzie zmieścić uchodźców. Będzie konfiskata prywatnych nieruchomości?

Liczba uchodźców w Nadrenii Północnej-Westfalii rośnie. Znalezienie dla nich zakwaterowania jest coraz trudniejsze. Niektóre miasta nie wykluczają...

zobacz więcej

Tysiące wniosków o azyl

MSW Węgier poinformowało, że liczba wniosków o azyl złożonych w bieżącym roku wynosi 150,6 tys.; 50,4 tys. wniosków zostało złożonych przez obywateli Syrii. Szef wydziału kontroli granicznej policji węgierskiej Laszlo Balazs powiedział w piątek na konferencji prasowej, że liczba zarejestrowanych przypadków nielegalnego przekroczenia granicy wynosi 163 tys., z czego 162 tys. dotyczy granicy węgiersko-serbskiej.

Uchodźcy przeszli przez Budapeszt (fot. PAP/EPA/ZOLTAN BALOGH HUNGARY)

źródło:
Zobacz więcej