Orban nie wyklucza budowy muru na granicy z Chorwacją. Węgrzy odgrodzili się już od Serbii

W tym miesiącu ukończono stawianie ogrodzenia na granicy między Węgrami i Serbią (fot. PAP/EPA/Zoltan Mathe)

Premier Węgier zasugerował, że jeśli presja migracyjna będzie coraz większa, na granicy z Chorwacją może powstać mur. Viktor Orban mówił o tym w Brukseli po spotkaniach z przewodniczącymi Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej i Europarlamentu.

Węgrzy postawili zasieki; teraz chcą wzmocnić granicę z Serbią wojskiem. „Dla bezpieczeństwa uchodźców”

Węgierskie władze chcą wysłać wojsko na granicę z Serbią, skąd codziennie przenikają setki emigrantów z takich krajów, jak Syria, Pakistan czy...

zobacz więcej

Węgry postawiły już ogrodzenie na granicy z Serbią, tłumacząc to unijnymi wymogami i koniecznością ochrony zewnętrznej granicy strefy Schengen przed nielegalnymi imigrantami z południa. Ma tam również powstać mur. Mur drugi, na granicy z Chorwacją, byłby jednak bezprecedensowy, bo dzieliłby dwa unijne kraje.

W Europie rośnie zaniepokojenie problemem imigrantów. Francja i Niemcy mają przedstawić wspólną propozycję rozwiązania kryzysu. Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk opowiedział się za rozdzieleniem co najmniej 100 tys. uchodźców między kraje UE.

Niemiecki problem?

Premier Węgier Viktor Orban powiedział w czwartek na wspólnej konferencji prasowej w Brukseli z szefem Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem, że strefa Schengen jest zagrożona przez kryzys migracyjny w Europie. Ocenił, że nie jest to „problem europejski, ale niemiecki”. Jak mówił, imigranci nie chcą dostać się do Polski, Węgier czy Estonii.

– Wszyscy chcieliby do Niemiec. My musimy ich tylko zarejestrować. Jeśli niemiecka kanclerz nalega na to, żeby nikt nie opuszczał Węgier bez zarejestrowania, to my będziemy ich rejestrować – zapowiedział.

Orban o napływie uchodźców: wszyscy jesteśmy przerażeni, bo nie jesteśmy w stanie kontrolować sytuacji

zobacz więcej

Jego zdaniem najważniejszą kwestią jest zapewnienie kontroli na zewnętrznych granicach UE, a dopiero później można dyskutować o kwotach podziału uchodźców między państwa UE. – Rozmowa o systemie kwotowym bez rygorystycznych kontroli granicznych jest zaproszeniem dla tych, którzy chcą do nas przybyć – dodał. Orban nie wykluczył też budowy muru na granicy z Chorwacją.

W przyszłym tygodniu Komisja Europejska ma przedstawić nowe propozycje działań, w tym dotyczące dystrybucji uchodźców pomiędzy kraje UE. W czerwcu część państw, w tym Polska, sprzeciwiła się propozycji ustanowienia wiążących kwot rozmieszczenia uchodźców w państwach unijnych. Według tych kwot miano rozdzielić 40 tys. uchodźców, którzy dotarli do Włoch i Grecji, oraz 20 tysięcy z obozów poza UE. W obliczu nasilenia kryzysu migracyjnego w UE rośnie presja na ustanowienie obowiązkowego systemu dystrybucji uchodźców.

źródło:
Zobacz więcej