RAPORT

Wojna na Ukrainie

Pamiętała trzęsienie ziemi z 1906 roku. Zmarła najstarsza mieszkanka San Francisco

Ruth Newman miała 113 lat (fot. Wikimedia/Twiiter/abc7 News)
Ruth Newman miała 113 lat (fot. Wikimedia/Twiiter/abc7 News)

Zmarła najstarsza mieszkanka San Francisco, która jako dziecko była w 1906 r. świadkiem katastrofalnego trzęsienia ziemi w północnej Kalifornii. W chwili śmierci miała 113 lat.

92-latka ukończyła maraton. W siedem godzin została najstarszą biegaczką długodystansową

Ma 92 lata i jest najstarszą na świecie finalistką maratońskiego biegu. W San Diego w Kalifornii Henriette Thompson pokonała ponad 42 kilometrową...

zobacz więcej

Ruth Newman miała 4 lata, kiedy wstrząsy o sile ocenianej dziś przez naukowców na 7,7 do 8,3 st. w skali Richtera, nawiedziły wczesnym rankiem 18 kwietnia 1906 r. ranczo, w którym mieszkała z rodzicami. Znajdowało się ono w odległości ok. 112 km na północ od San Francisco.

– Pamiętała tylko, że bawiła się na parterze domu, kiedy nagle ojciec chwycił ją i wybiegł na zewnątrz – opowiada córka Newman, 85-letnia Beverly Dodds. Okazało się jednak, że wstrząsy, które zrównały z ziemią znaczną część San Francisco, nie wyrządziły budynkom rancza większych szkód i rodzina nie musiała się ewakuować.

– Opowiadała też, że jej matka była zła, bo właśnie wydoiła krowę, a wstrząsy przewróciły napełnione mlekiem bańki – wspomina Dodds.

W San Francisco wstrząsy i pożary drewnianych budynków, które dominowały wówczas w mieście, spowodowały śmierć ponad 1000 osób.

Whisky z wodą

Ruth Newman zmarła 29 lipca w swoim domu w Pebble Beach, nadmorskiej miejscowości w Kalifornii, do której przeprowadziła się z mężem. Newman była bardzo aktywna i cieszyła się wyjątkowo dobrym zdrowiem. Do 95 roku życia prowadziła samochód, grała w golfa i zajmowała się prowadzeniem domu. Udzielała się też towarzysko. Jak wspomina jej córka, zawsze wieczorem, przed udaniem się na spoczynek, wypijała szklaneczkę whisky z wodą.

Obecnie jedynym żyjącym świadkiem katastrofalnego trzęsienia ziemi, o którym wiadomo, jest 109-letni William Del Monte. Miał on jednak wówczas zaledwie 3 miesiące.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej