Klich o referendum Dudy: to jakiś absurd, równie dobrze można zapytać o losy Tauronu

– Równie dobrze można by było zapytać, czy jesteś za utrzymaniem istniejącego statusu Tauronu czy Polskiej Miedzi – powiedział w programie „Gość poranka” w TVP Info były szef MON Bogdan Klich. Polityk skrytykował umieszczenie w zaproponowanym przez prezydenta Andrzeja Dudę referendum pytania o status Lasów Państwowych. – To jest jakiś absurd. jak można pytać o losy przedsiębiorstwa w pytaniu referendalnym, na które mają odpowiedzieć wszyscy Polacy? – dodał senator PO.

Politycy nie wierzą w sukces referendum. „Idę o zakład, że frekwencja nie przekroczy 15 proc.”

– To referendum się pewnie nie uda – powiedział w programie TVP Info „Woronicza 17” Adam Struzik z PSL. Zaproszeni goście rozmawiali m.in. o...

zobacz więcej

Senat debatuje w środę nad wnioskiem prezydenta Andrzeja Dudy o zarządzeniu ogólnokrajowego referendum, które miałoby odbyć się 25 października wraz z wyborami parlamentarnymi. W referendum tym Polacy mieliby odpowiedzieć m.in. na pytanie, czy są „utrzymaniem dotychczasowego systemu funkcjonowania Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe".

W zeszłym tygodniu członkowie senackich komisji: Środowiska, Ustawodawczej, Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, Budżetu i Finansów Publicznych, Nauki, Edukacji i Sportu oraz Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej zdecydowali, by rekomendować Senatowi odrzucenie wniosku prezydenta ws. referendum.

Wyjaśnienia w Senacie

Senator Bogdan Klich zamierza zagłosować za odrzuceniem propozycji Andrzeja Dudy, czeka jednak na „precyzyjne wyjaśnienia ze strony przedstawiciela pana prezydenta”.

– Będziemy dzisiaj debatować, za dwa dni będziemy głosować. Myślę że to będzie maraton pytań i mam nadzieję, że będziemy więcej wiedzieć aniżeli jest to zawarte w uzasadnieniu do wniosku pana prezydenta, bo z tego uzasadnienia niewiele wynika – powiedział w TVP Info.

Senatorowie rekomendują odrzucenie prezydenckiego wniosku o referendum 25 października

zobacz więcej

Pytanie o przedsiębiorstwo absurdalne

Bogdan Klich ocenił, że pytania referendalne zgłoszone przez Bronisława Komorowskiego dotyczą spraw fundamentalnych, jak np. zasada interpretowania niejasności na korzyść podatnika. Jak mówił, jest to „nieporównywalne kompletnie z pytaniem o to, czy mamy zakonserwować istniejący charakter funkcjonowania przedsiębiorstwa Lasy Państwowe”.

– To jest jakiś absurd. Jak można pytać o losy przedsiębiorstwa w pytaniu referendalnym, na które mają odpowiedzieć wszyscy Polacy? (…) Mam duże wątpliwości, bo równie dobrze można by było zapytać, czy jesteś za utrzymaniem istniejącego statusu Tauronu, Polskiej Miedzi, czy na przykład byłej Huty Sendzimira w Krakowie – powiedział gość TVP Info.


Zobacz cały program

źródło:
Zobacz więcej