RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

„Złoty pociąg” nie skrywa kosztowności? „Możliwe, że jest tam broń chemiczna”

Najnowsze

Popularne

– Niewykorzystana w czasie drugiej wojny światowej broń chemiczna, może być „skarbem” znajdującym się w tzw. złotym pociągu, który według medialnych doniesień miał być zakopany w Wałbrzychu. Taką teorię wysunął gość programu TVP Info „Dziś wieczorem” historyk Zbigniew Wawer.

TVP Info na 65. kilometrze torów. To tutaj spoczywa „złoty pociąg”?

Przysypany głazami, zawalony ziemią i naszpikowany ukrytymi w okolicy minami. Co skrywa w sobie „złoty pociąg”? Eksploratorzy z całego kraju...

zobacz więcej

Tajemniczy „złoty pociąg”, który rzekomo znajduje się zakopany na 65. kilometrze torów prowadzących z Wrocławia do Wałbrzycha przy stacji Wałbrzych Szczawienko od tygodni jest obiektem eksploratorów i poszukiwaczy skarbów.

Chcą przywłaszczyć znajdujące się w nim rzekomo kosztowności. – Raczej bym wątpił, że one tam są – powiedział w programie TVP Info „Dziś wieczorem” Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego.

Historyk uważa, że pociągu w tym miejscu równie dobrze może nie być. Gdyby jednak było inaczej, wówczas spodziewa się, że w jego wnętrzu nie spoczywają skarby, lecz dokumenty lub broń chemiczna.

„Złoty pociąg” może być zaminowany. Konserwator apeluje do rozsądku poszukiwaczy skarbów

Informacje o znajdującym się w Wałbrzychu pociągu rzekomo zawierającym nazistowskie skarby rozpaliły wyobraźnię poszukiwaczy. Generalny Konserwator...

zobacz więcej

Gazy bojowe

– Trzeba pamiętać, że Niemcy mieli uran, ale mieli też gazy bojowe. Nie wszystkie zostały odkryte – powiedział Wawer. Historyk dodał, że Niemcy nigdy nie zastosowali ich w czasie wojny, ponieważ Hitler „bał się odwetu”.

O tym, że w pociągu może być broń, informował w ubiegłym tygodniu Generalny Konserwator Zabytków Piotr Żuchowski.

Zaapelował, by nie podejmować prób znalezienia pociągu, gdyż jak zaznaczył, istnieje „ogromne prawdopodobieństwo, że pociąg jest zaminowany”.


OBEJRZYJ CAŁY PROGRAM

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej