RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Rewolucyjna decyzja Franciszka. Papież upoważnia księży do odpuszczania grzechu aborcji

Najnowsze

Popularne

Papież pozwoli księżom, by udzielali rozgrzeszenia kobietom, które przeszły aborcję – głosi cytowany przez Reutera list Watykanu. Taki krok jest związany z Nadzwyczajnym Rokiem Świętym, który rozpocznie się w grudniu 2015 r.

Papież Franciszek o kobietach: od czasów biblijnego Adama obarcza się je winą za wszystko

– Ta nierówność to po prostu skandal – tak papież Franciszek nazwał sytuację, kiedy kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni. Podczas środowej...

zobacz więcej

Papież zwrócił uwagę na „egzystencjalne i moralne męki”, które przeżywają kobiety po aborcji. Franciszek od początku swojego pontyfikatu stara się otworzyć Kościół na osoby, które dotychczas były potępiane przez Watykan. Za przeprowadzanie lub poddawanie się aborcji groziła nawet ekskomunika.

Papież zwrócił uwagę na notowany obecnie „zmodyfikowany stosunek do życia” i rozpowszechnioną mentalność, która „doprowadziła do utraty należytej wrażliwości indywidualnej i społecznej na kwestię przyjmowania nowego życia”.

Blizny w sercu

Papież zapewnił, że spotkał wiele kobiet, które nosiły w sercu „blizny pozostawione przez ten ciężki i bolesny wybór”. „To, co się wydarzyło, jest głęboko niesłuszne; jednakże tylko wtedy, gdy zrozumie się to w prawdzie, można nie stracić nadziei” – pisze papież.

Przyszedł bez eskorty i usiadł wśród wiernych. Franciszek niespodziewanie wziął udział we mszy

Franciszek nie przestaje zadziwiać. Papież postanowił w piątek wziąć udział w porannej mszy w Bazylice św. Piotra. Ku zdumieniu wszystkich wszedł...

zobacz więcej

Franciszek zwrócił uwagę na to, że „przebaczenia Bożego nie można odmówić nikomu, kto żałuje, zwłaszcza jeśli ze szczerym sercem przystępuje do sakramentu spowiedzi, by pojednać się z Ojcem”.

Dodał, że aby otrzymać odpust, wierni muszą udać się z pielgrzymką do Drzwi Świętych, otwartych w każdej katedrze i w kościołach wyznaczonych przez biskupów diecezjalnych oraz w czterech bazylikach w Rzymie.

Rok Miłosierdzia

Decyzja papieża jest związana ze zbliżającym się z Nadzwyczajnym Rokiem Świętym, który rozpocznie się w grudniu i potrwa do listopada przyszłego roku. Otwarcie Jubileuszu Miłosierdzia przypadnie w 50. rocznicę zakończenia Soboru Watykańskiego II. W trakcie trwania Roku Świętego księża będą mogli udzielać rozgrzeszenia kobietom, które przeszły aborcję.

Kościół chce się otworzyć na rozwodników. Decyzja w październiku

„Jest wspólna zgoda co do konieczności rozwiązania tej sprawy” – głosi opublikowany we wtorek przez Watykan dokument roboczy dotyczący otwarcia...

zobacz więcej

Franciszek przypomniał, że Jubileusze w Kościele zawsze stanowiły okazję do wielkiej amnestii. Obejmowała ona, dodał, te uwięzione osoby, które „choć zasługują na karę, uświadomiły sobie jednak, że to, co uczyniły, było niesprawiedliwe i szczerze pragną na nowo włączyć się w życie społeczeństwa, wnosząc w nie swój uczciwy wkład”.

„Niech do nich wszystkich dotrze w konkretny sposób miłosierdzie Ojca” – wezwał. Papież dodał, że w kaplicach więziennych będą oni mogli uzyskać odpust.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej